Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez elektřiny je kvůli orkánu bezmála 130 tisíc českých domácností, energetici vyhlásili kalamitu v deseti krajích

Elektrické vedení v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení v Londýně | foto: Reuters

Praha Počet odběratelů, kteří jsou kvůli silnému větru v Česku bez elektřiny, klesá. Odpoledne jich bylo přes 300 000, večer se počet snížil na zhruba 127 000. Vyplývá to z vyjádření distribučních společností.

Firma ČEZ měla k 20:00 bez elektřiny 94.000 odběrných míst a distribuční síť E.ON po 18:00 přes 33 000 domácností. Kalamitní stav je vyhlášen v deseti ze 14 krajů, platí všude kromě Prahy a Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Kvůli silnému větru mají vlaky velké zpoždění.
V Jeseníku v ulici Karla Čapka hasiči zajišťovali na hale srolovanou střechu...

ČEZ eviduje na 220 poruch na vedeních vysokého napětí. Poruchy se podle mluvčí skupiny Soni Holingerové daří opravovat, po 14:00 se počet vyšplhal až na 290 000. Večer bylo nejvíce míst bez elektřiny ve Středočeském kraji (24 000) a v Královehradeckém kraji (21 000). Situace se naopak uklidnila v kraji Karlovarském, Olomouckém a Ústeckém. 

V Plzeňském kraji zbývá připojit ještě na 10 000 odběrných míst a v Libereckém 17 000. „Kalamitní stav nadále trvá v osmi krajích, nicméně během pozdního večera či noci předpokládáme odvolání kalamitních stavů v jednotlivých okresech Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje,“ uvedla mluvčí. Dodala, že na odstranění následků orkánu se podílí na 500 pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem, dispečerů i pracovníků distribučního call centra.

ČEZ už ráno vyhlásil kalamitní stav v Plzeňském, Karlovarském a Středočeském kraji. K nim po poledni přibyl Ústecký, Liberecký a Královéhradecký kraj a odpoledne Pardubický kraj a v kraji Vysočina okres Havlíčkův Brod.

V distribuční síti E.ON trvá kalamitní stav na jihu Čech, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Na jihu Čech bylo kolem 18:00 bez elektřiny zhruba 9500 domácností, nejvíce na Táborsku, Jindřichohradecku a Českokrumlovsku, konkrétně lokality Dolní Dvořiště nebo Rožmberk nad Vltavou, uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. 

Na Vysočině vzrostl počet domácností bez elektřiny na 6900, poruchy jsou například v obcích Valeč nebo Vír. Na jižní Moravě je bez elektřiny přibližně 16 000 domácností. Problémy jsou v podvečer nově na Znojemsku, Břeclavsku a na Vyškovsku. Na Zlínsku se podařilo počet domácností bez proudu snížit z 5 200 na 560 domácností v podvečer. E.ON práce v terénu k 19:00 ukončil, pokračovat bude podle mluvčí v úterý brzy ráno.

Tisíce lidí byly po ránu bez proudu také v okrajových částech Prahy, nejhorší situace byla v Kolodějích. Dodávky proudu tam už ale byly plně obnoveny, řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Spadl podle něj jeden z mála sloupů venkovního vedení, který firma má. Odpoledne podle Holubce firma zásadnější poruchy nezaznamenala, většina elektrického vedení je v hlavním městě pod zemí.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Očkování proti covidu na Slovensku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...