Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez jaderné energie se Evropa neobejde

Česko

PETTEN - Do roku 2020 chtějí evropské země vyrábět 20 procent energie pomocí obnovitelných zdrojů. Jak toho docílit? Odborníci ze Společného výzkumného střediska Evropské komise (JRC) v nizozemském Pettenu upozorňují, že využití alternativních zdrojů nestačí – musíme počítat i s jadernými elektrárnami.

Před dvěma lety přijala Evropská unie tzv. Strategický plán energetických technologií, který má pomoci ambiciózní cíl naplnit. Zaměřuje se na podporu tzv. nízkouhlíkových technologií, jako je větrná a solární energetika nebo biopaliva. Dále podporuje nové způsoby zachycování a ukládání uhlíku, vývoj „chytrých“ elektrických sítí, které dokážou distribuovat elektřinu efektivněji než dnešní systémy, a v neposlední řadě také jadernou energetiku.

„Jaderné elektrárny jsou významným zdrojem čisté energie a při omezování emisí oxidu uhličitého se bez nich neobejdeme,“ uvedl Roberto May z Ústavu energetiky JRC minulý týden na setkání s novináři v Pettenu.

Jaderná energie je podle jeho názoru zároveň nejspolehlivějším čistým zdrojem. „Nemůžete říct lidem v nemocnici, že dnes nepůjde proud, protože málo fouká nebo nesvítí slunce,“ podotýká May.

Kromě toho je podle jeho slov jaderná energie prostorově úsporná. Elektrárna o výkonu 1000 megawattů zabírá méně než čtvereční kilometr, zatímco sluneční elektrárna o stejném výkonu by zabrala 130 a větrná elektrárna dokonce víc než 500 čtverečních kilometrů.

May zároveň apeluje na vývoj jaderných reaktorů 4. generace, které v budoucnu umožní recyklovat použité palivo a dostat z něj další energii. Zatímco dnes z jednoho kilogramu uranu získáme 400 tisíc kilowatthodin, nové reaktory z něj vyrobí víc než sedm milionů kilowatthodin (pro srovnání: z jednoho kilogramu uhlí a ropy lze získat tři, resp. čtyři kilowatthodiny).

Kolik bude stát?

V říjnu zprovoznil Ústav energetiky JRC informační systém SITES, který je součástí zmíněného strategického plánu. Databáze shromažďuje nejnovější poznatky o vývoji nízkouhlíkových technologií (včetně jaderné energie), jejich porovnání a odhady, do jaké míry se každá z nich jeví jako perspektivní.

Systém slouží jak výzkumným institucím a firmám, které se na vývoji těchto technologií podílejí, tak široké veřejnosti. Obsahuje například i kalkulačku, kde si mohou zájemci porovnat cenu výroby energie pomocí jednotlivých metod – nejen dnes, ale na základě očekávaného vývoje s výhledem až do roku 2030. Databázi (v angličtině) najdete na internetu na adrese http://setis. ec.europa.eu.

O autorovi| (od zvláštní zpravodajky LN v Nizozemsku)

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...