Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez jaderné energie se Evropa neobejde

Česko

PETTEN - Do roku 2020 chtějí evropské země vyrábět 20 procent energie pomocí obnovitelných zdrojů. Jak toho docílit? Odborníci ze Společného výzkumného střediska Evropské komise (JRC) v nizozemském Pettenu upozorňují, že využití alternativních zdrojů nestačí – musíme počítat i s jadernými elektrárnami.

Před dvěma lety přijala Evropská unie tzv. Strategický plán energetických technologií, který má pomoci ambiciózní cíl naplnit. Zaměřuje se na podporu tzv. nízkouhlíkových technologií, jako je větrná a solární energetika nebo biopaliva. Dále podporuje nové způsoby zachycování a ukládání uhlíku, vývoj „chytrých“ elektrických sítí, které dokážou distribuovat elektřinu efektivněji než dnešní systémy, a v neposlední řadě také jadernou energetiku.

„Jaderné elektrárny jsou významným zdrojem čisté energie a při omezování emisí oxidu uhličitého se bez nich neobejdeme,“ uvedl Roberto May z Ústavu energetiky JRC minulý týden na setkání s novináři v Pettenu.

Jaderná energie je podle jeho názoru zároveň nejspolehlivějším čistým zdrojem. „Nemůžete říct lidem v nemocnici, že dnes nepůjde proud, protože málo fouká nebo nesvítí slunce,“ podotýká May.

Kromě toho je podle jeho slov jaderná energie prostorově úsporná. Elektrárna o výkonu 1000 megawattů zabírá méně než čtvereční kilometr, zatímco sluneční elektrárna o stejném výkonu by zabrala 130 a větrná elektrárna dokonce víc než 500 čtverečních kilometrů.

May zároveň apeluje na vývoj jaderných reaktorů 4. generace, které v budoucnu umožní recyklovat použité palivo a dostat z něj další energii. Zatímco dnes z jednoho kilogramu uranu získáme 400 tisíc kilowatthodin, nové reaktory z něj vyrobí víc než sedm milionů kilowatthodin (pro srovnání: z jednoho kilogramu uhlí a ropy lze získat tři, resp. čtyři kilowatthodiny).

Kolik bude stát?

V říjnu zprovoznil Ústav energetiky JRC informační systém SITES, který je součástí zmíněného strategického plánu. Databáze shromažďuje nejnovější poznatky o vývoji nízkouhlíkových technologií (včetně jaderné energie), jejich porovnání a odhady, do jaké míry se každá z nich jeví jako perspektivní.

Systém slouží jak výzkumným institucím a firmám, které se na vývoji těchto technologií podílejí, tak široké veřejnosti. Obsahuje například i kalkulačku, kde si mohou zájemci porovnat cenu výroby energie pomocí jednotlivých metod – nejen dnes, ale na základě očekávaného vývoje s výhledem až do roku 2030. Databázi (v angličtině) najdete na internetu na adrese http://setis. ec.europa.eu.

O autorovi| (od zvláštní zpravodajky LN v Nizozemsku)

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...