13. listopadu 2012 14:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez Langera by nám bylo lépe, zní ze vsi, které pomohl s dotacemi

Ivan Langer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Langer | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

OLOMOUC Ivan Langer tvrdí, že mu Véska vděčí za to, co má. Na výtky ohledně chybějící základní infrastruktury a místními nechtěné stavby sportovního areálu, za níž se zasadil, nereaguje. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz to řekla Alice Kouřilová, obyvatelka vsi kousek od Olomouce a předsedkyně sdružení Véska - náš domov, které kvůli stavbě kritizovaného hotelu v tenisovém areálu podalo žalobu.

Lidovky.cz: Kdy začaly, jak vy říkáte, problémy Vésky?
Začaly, když tehdejší kandidátka na hejtmanku Olomouckého kraje Markéta Záleská prodala Langerově rodině chalupu. Jemu se u nás velmi zalíbilo, přišlo mu, že je zde pole neorané a on nám přinese civilizaci. Letos v létě, ač nepozván, dorazil na jednání místních. Vstal a řekl, že mu osobně všichni můžeme být vděčni za to, co ve Vésce máme.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Nemá ale pravdu v tom, že obec prosperuje?
Máme třeba nový vodovod, ale to není jeho zásluha. Copak on nebyl jako volený zástupce v parlamentu placený za práci ve prospěch regionu? Jinak tu chybí obyčejný obchod, dopravní infrastruktura je taky špatná. On na naše výtky nereaguje, je tak zahleděný do toho svého, že vůbec nevnímá slova ostatních.

Langerova pomoc

  • Langer se jako vrcholový politik zasadil o státní dotace na stavbu golfového hřiště a tenisových kurtů ve Vésce.
  • Nyní v okolí areálů získal pozemky, podle deníku Blesk se na pozemcích chystá opravit zchátralé domy a pronajímat je golfové a tenisové VIP klientele. "Budu domy postupně upravovat, primárně pro rodinu a příležitostný pronájem. A těším se, až všichni závistivci puknou vzteky, což bude moje pomoc všem normálním lidem v této zemi," komentoval svoje nové angažmá.
  • Ve Vésce staví podnikatel, Langerův kamarád Ivan Kyselý, který získal na stavbu hotelu v rámci programu ROP dotaci 30 milionů korun, do golfového areálu zase přitekla dotace 60 milionů korun. 

Lidovky.cz: Vy jste dokonce kvůli sportovnímu areálu podali žalobu, čeho se týká?
Výstavby hotelu v tenisovém areálu pana Kyselého (podnikatel a Langerův kamarád, od něhož koupil pozemky vedle areálu, pozn. red.). Žalobu podalo občanské sdružení Véska - náš domov na krajský úřad Olomouckého kraje, protože podle našeho názoru potvrdil neprávem územní rozhodnutí i stavební povolení. Nejenom, že není v souladu s platným územním plánem, i přes podanou žalobu se staví.  

Lidovky.cz: Jak je to podle vás možné?
Na to si musí odpovědět každý sám. Obecní úřad si nehlídá svůj územní plán, blaho svých obyvatel, kteří hotel nechtějí.

Lidovky.cz: Proč se areálu, který může přilákat do obce turisty, tak bráníte?
Auta tady jezdí velmi rychle těsně kolem školky, kolem našich domovů, golf má obrovské nároky na odběr podzemní vody, která je zde vzácná. Používají obrovské množství pesticidů, které se dostávají k nám do zahrad. Nesmíme vyjít volně do přírody, všude je zákaz vstupu na soukromý pozemek. Takový nesoulad mezi golfovým a tenisovým klubem a občany, to se málo vidí.

Lidovky.cz: Co přesně myslíte slovem "nesoulad"?
Takový až kastovní odstup. My jsme pro ně tak málo, že ani snad nemohou být arogantní.

Lidovky.cz: Vždyť ve Vésce žije i Langerova matka, zhoršení prostředí se týká i jí...
Jejich dům má specifickou polohu, je bokem. Přímo je to neovlivňuje.

Lidovky.cz: Další žaloba padla i ze strany fotbalového klubu, jehož jste členkou. Kvůli čemu?
Bývalé vedení fotbalového klubu buď záměrně, nebo z naivity odsouhlasilo smlouvu, kvůli níž je má vedení tenisového klubu v hrsti. Jednomu člověku tak umožňuje hlasovat za třicet, ale i šedesát lidí. Je fakt, že tehdy podlehli naléhání ze strany tenisu a nechali si zprostředkovat malou dotaci, teď ale Langer přišel do klubovny a oznámil, že si v žádném případě nenechá kazit investici, jako by to dával ze svého. My jsme za fotbalový klub zažalovali platnost smlouvy.

Lidovky.cz: Říkáte, že pan Langer všechny námitky a problémy hravě odráží, jak si to vysvětlujete?
Jeho manželka je soudkyně, soudcové se mezi sebou velmi dobře znají, pan Langer má kontakty i mezi právníky a politiky. Tomu se prostě nelze vyrovnat. Nemůžeme se zbavit myšlenky, že se "někdo stará". 

Lidovky.cz: Proč se vedení obce nebrání?
My to nevíme, ve vedení obce nejsem. Někteří místní mají třeba shodné podnikatelské zájmy se zájmy Langerových kamarádů, kteří mají prsty v golfovém hřišti i tenisovém klubu.

Lidovky.cz: Myslíte Ivana Kyselého?
Ano. Ještě donedávna byl ve vedení tenisového klubu. Zaměstnanci Kyselého dříve pracovali v tenisovém klubu, firma ISE Real, která staví hotel, patří Kyselému. Ale Kyselý není sám.

Véska

Véska

Lidovky.cz: Čeho chce vaše sdružení dosáhnout?
Chceme přezkum řízení ke stavbě, popřípadě jeho obnovení, aby se skutečně nezávisle posoudily všechny aspekty započaté stavby. Jde nám taky o nastavení kompenzací pro obyvatele, jichž se stavba a provoz kvůli ní dotkne. S investory už jsme o tom jednali, nicméně vše usnulo ve fázi slibů. 

Lidovky.cz: Pan Langer tvrdí, že je pro obec přínosem. Co si o tom myslí místní?
Když přišel na obecní setkání, lidé dali najevo, že žádný hotel nechtějí. Spousta lidí se bojí jeho dlouhých prstů, nicméně všeobecný názor je takový, že by nám bylo lépe bez Langera.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!