Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez lustračního osvědčení ministry nejmenuju, vzkázal Zeman

Slovensko-cest

  8:53aktualizováno  10:29
PRAHA - Zájemci o ministerská křesla si musí připravit lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman vzkazuje, že nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. „Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje,“ sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Prezident Miloš Zeman foto: MAFRA- Tomáš Krist

To je první zásadní vzkaz pro situaci, že by se měl členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci stát šéf ANO Andrej Babiš (Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.). Ten na Slovensku bojuje o čistotu svého jména. Komunistická Státní bezpečnost o něm vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Babiš ale tvrdí, že je jako agent evidován neoprávněně. Soud rozhodne nejdříve v lednu.

Podle Sobotky požadavek lustrací nezkomplikuje jednání o vládě

Požadavek, aby ministři měli lustrační osvědčení, by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky neměl zásadně zkomplikovat jednání o nové vládě. "Podle mého názoru to není zásadní komplikace, rozhodně nám to neznemožňuje, abychom jednání po víkendu zahájili a intenzivně v nich pokračovali," uvedl Sobotka. Dodal, že v prvních dnech a týdnech se stejně jednání povedou o programu a až poté o personálních otázkách.

ZDROJ: ČTK

„Moji právníci říkají, že to (lustrační osvědčení – pozn.red.) není problém. Ta situace nenastala. Když nastane, budu to řešit,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní LN. „Nevím, proč bych měl být stále urážen, že jsem estébák, nejsem,“ dodal. Kromě něj by mohl být požadavek na lustrace problémem i v případě, že by se ve hře o vládu ocitli také zástupci komunistické strany.

To, že Úřad vlády posílá na Hrad s návrhy na jmenování ministrů zároveň i jejich negativní lustrační osvědčení, je již roky běžný postup a zavedená praxe. Lustrační zákon museli dodržet i členové současné vlády Jiřího Rusnoka. Před jmenováním osvědčení i související čestné prohlášení do obálek vložili. „Vládní legislativa zažádala vnitro a poté předala podklady na Hrad,“ uvedla mluvčí kabinetu Jana Jabůrková.

Požadavek uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád. Potvrzuje to třeba někdejší ministr Martin Bursík (tehdy SZ). „Ve vládě Josefa Tošovského jsme ale dávali i věci nad rámec tehdejších předpisů, včetně majetkového přiznání,“ zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ

Případů, kdy ministři pravděpodobně prohlášení nedokládali, je minimum. „Na 99 procent po mně tehdy nikdo lustrační osvědčení nechtěl. Podotýkám, že ho mám a čisté,“ řekl LN třeba bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který úřad v kabinetu Petra Nečase přebíral nečekaně rychle.

Celý článek si dočtěte v dnešních Lidových novinách.