4. listopadu 2013 8:53, aktualizováno  10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez lustračního osvědčení ministry nejmenuju, vzkázal Zeman

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA- Tomáš Krist

PRAHA Zájemci o ministerská křesla si musí připravit lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman vzkazuje, že nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. „Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje,“ sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová.

To je první zásadní vzkaz pro situaci, že by se měl členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci stát šéf ANO Andrej Babiš (Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.). Ten na Slovensku bojuje o čistotu svého jména. Komunistická Státní bezpečnost o něm vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Babiš ale tvrdí, že je jako agent evidován neoprávněně. Soud rozhodne nejdříve v lednu.

Podle Sobotky požadavek lustrací nezkomplikuje jednání o vládě

Požadavek, aby ministři měli lustrační osvědčení, by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky neměl zásadně zkomplikovat jednání o nové vládě. "Podle mého názoru to není zásadní komplikace, rozhodně nám to neznemožňuje, abychom jednání po víkendu zahájili a intenzivně v nich pokračovali," uvedl Sobotka. Dodal, že v prvních dnech a týdnech se stejně jednání povedou o programu a až poté o personálních otázkách.

ZDROJ: ČTK

„Moji právníci říkají, že to (lustrační osvědčení – pozn.red.) není problém. Ta situace nenastala. Když nastane, budu to řešit,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní LN. „Nevím, proč bych měl být stále urážen, že jsem estébák, nejsem,“ dodal. Kromě něj by mohl být požadavek na lustrace problémem i v případě, že by se ve hře o vládu ocitli také zástupci komunistické strany.

To, že Úřad vlády posílá na Hrad s návrhy na jmenování ministrů zároveň i jejich negativní lustrační osvědčení, je již roky běžný postup a zavedená praxe. Lustrační zákon museli dodržet i členové současné vlády Jiřího Rusnoka. Před jmenováním osvědčení i související čestné prohlášení do obálek vložili. „Vládní legislativa zažádala vnitro a poté předala podklady na Hrad,“ uvedla mluvčí kabinetu Jana Jabůrková.

Požadavek uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád. Potvrzuje to třeba někdejší ministr Martin Bursík (tehdy SZ). „Ve vládě Josefa Tošovského jsme ale dávali i věci nad rámec tehdejších předpisů, včetně majetkového přiznání,“ zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ

Případů, kdy ministři pravděpodobně prohlášení nedokládali, je minimum. „Na 99 procent po mně tehdy nikdo lustrační osvědčení nechtěl. Podotýkám, že ho mám a čisté,“ řekl LN třeba bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který úřad v kabinetu Petra Nečase přebíral nečekaně rychle.

Celý článek si dočtěte v dnešních Lidových novinách.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.