Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bez lustračního osvědčení ministry nejmenuju, vzkázal Zeman

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: MAFRA- Tomáš Krist

PRAHA Zájemci o ministerská křesla si musí připravit lustrační osvědčení. Prezident Miloš Zeman vzkazuje, že nejmenuje nikoho, kdo ho nebude mít čisté. „Žádné výjimky zákon nepřipouští a prezident republiky splnění všech podmínek pro jmenování členů vlády vyžadoval a nadále vyžaduje,“ sdělila LN Zemanova mluvčí Hana Burianová.

To je první zásadní vzkaz pro situaci, že by se měl členem koaliční vlády se sociálními demokraty a lidovci stát šéf ANO Andrej Babiš (Andrej Babiš je majitelem firmy Agrofert, pod niž spadá i společnost MAFRA, která vydává LN a server Lidovky.cz pozn. red.). Ten na Slovensku bojuje o čistotu svého jména. Komunistická Státní bezpečnost o něm vedla svazek jako o spolupracovníkovi s krycím jménem Bureš. Babiš ale tvrdí, že je jako agent evidován neoprávněně. Soud rozhodne nejdříve v lednu.

Podle Sobotky požadavek lustrací nezkomplikuje jednání o vládě

Požadavek, aby ministři měli lustrační osvědčení, by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky neměl zásadně zkomplikovat jednání o nové vládě. "Podle mého názoru to není zásadní komplikace, rozhodně nám to neznemožňuje, abychom jednání po víkendu zahájili a intenzivně v nich pokračovali," uvedl Sobotka. Dodal, že v prvních dnech a týdnech se stejně jednání povedou o programu a až poté o personálních otázkách.

ZDROJ: ČTK

„Moji právníci říkají, že to (lustrační osvědčení – pozn.red.) není problém. Ta situace nenastala. Když nastane, budu to řešit,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní LN. „Nevím, proč bych měl být stále urážen, že jsem estébák, nejsem,“ dodal. Kromě něj by mohl být požadavek na lustrace problémem i v případě, že by se ve hře o vládu ocitli také zástupci komunistické strany.

To, že Úřad vlády posílá na Hrad s návrhy na jmenování ministrů zároveň i jejich negativní lustrační osvědčení, je již roky běžný postup a zavedená praxe. Lustrační zákon museli dodržet i členové současné vlády Jiřího Rusnoka. Před jmenováním osvědčení i související čestné prohlášení do obálek vložili. „Vládní legislativa zažádala vnitro a poté předala podklady na Hrad,“ uvedla mluvčí kabinetu Jana Jabůrková.

Požadavek uplatňovala prezidentská kancelář u všech předchozích vlád. Potvrzuje to třeba někdejší ministr Martin Bursík (tehdy SZ). „Ve vládě Josefa Tošovského jsme ale dávali i věci nad rámec tehdejších předpisů, včetně majetkového přiznání,“ zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ

Případů, kdy ministři pravděpodobně prohlášení nedokládali, je minimum. „Na 99 procent po mně tehdy nikdo lustrační osvědčení nechtěl. Podotýkám, že ho mám a čisté,“ řekl LN třeba bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který úřad v kabinetu Petra Nečase přebíral nečekaně rychle.

Celý článek si dočtěte v dnešních Lidových novinách.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...