Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bez poplatků do Evropy

Česko

MEDIÁLNÍ DIÁŘ Jak se dostat do politické funkce, když vás voliči jako úředníka skoro neznají? Vyberte si mediálně atraktivní zlo a postavte kampaň na boji proti němu.

Tak to provedl kandidát ODS do Evropského parlamentu Edvard Kožušník, ředitel sekretariátu předsedy Senátu Přemysla Sobotky, taktéž z ODS. Rozjel kampaň za zrušení koncesionářských poplatků. Místo nich by Česká televize a Český rozhlas dostávaly ročně celkem 7,8 miliardy ze státního rozpočtu (ČT 5,8 miliardy, ČRo 2 miliardy).

V podobě zákona předložil Kožušníkův návrh v horní komoře parlamentu senátor ODS Richard Svoboda. S Kožušníkem argumentují, že poplatky jsou dnes už „naprostým přežitkem“. Sám stát by se podle nich měl starat o šíření vyvážených a všestranných informací, přitom ale „jako pozůstatek minulosti má tento cíl povahu břemene, které je kladeno na občany, a stát se tak zbavuje své odpovědnosti za zajištění demokratického vývoje a svobodného šíření názorů“.

Jak asi tomuto cíli pomůže ekonomické zestátnění ČT a rozhlasu, když právě rozpočty na kulturu stát nejdřív a nejradši krátí, potřebujeli ušetřit (viz třeba nedávné řezání grantů na literární časopisy)?

Model fungování z koncesionářských poplatků není dokonalý. Je ale nejvhodnější proto, aby veřejnoprávní média patřila všem a nikomu, a mohla tak být skutečně nezávislá na státu a jeho zájmech, jako jejich potřebná informační protiváha. „Že je to obvyklé financování v Evropě, je mýtus,“ prohlásil v Senátu Svoboda. Podobně jako v ČR se veřejnoprávní média financují v Německu, Británii, Francii, Itálii, Rakousku, Švýcarsku, Irsku, Švédsku, Finsku, Dánsku, Norsku, Polsku, Rumunsku, Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku, Bosně, Makedonii, Řecku, na Maltě, Slovensku, Islandu a částečně v Portugalsku.

Kožušník sice téma zrušení poplatků nastolil už před dvěma roky, proč se ale dosud nepostaral, aby plán probral se všemi institucemi, jichž se týká? Nemusel by se pak divit, že mu šéfové veřejnoprávních médií odpovídají mlčením, když přijde do jejich kanceláře „diskutovat“ v tričku a s plackou s motivy své kampaně. Jak ta vůbec souvisí s Evropským parlamentem, když se týká tuzemských poplatků?

Rozpočty veřejnoprávních médií, jejich kontrolní rady a vůbec celý mediální systém je tématem k nepřetržité diskusi. Proč ji ale neiniciují senátoři sami ještě předtím, než přijmou jako její základ návrh zákona, v němž nejsou adekvátní ani ta jediná dvě čísla? Proč už neprosadili třeba snížení provizí České pošty, přes niž poplatky jdou? ČT a ČRo by tím hned dostaly stamiliony navíc, které dnes platí za administraci výběru. Z nich přes 90 % činí právě odměna poště.

Kdyby státu opravdu šlo o efektivně fungující média, legislativně by se o ně staral pravidelně, pečlivěji a nenechával to jen jako líbivé téma těm, jimž se to zrovna hodí.

O autorovi| Ondřej Aust, redaktor Lidových novin

Autor: