OSTRAVA Nejjistější povolání na severu Moravy? Momentálně zedníci, řidiči, strojvedoucí, zdravotní sestry, lékaři a učitelé jazyků. Pokud žadatel s příslušnou kvalifikací přijde na úřad práce, má stále ještě téměř jisté, že sežene místo. Ostatní posílí řady nezaměstnaných.
Ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová ale upozorňuje, že volná místa velmi rychle mizí. Mezi prosincem a lednem jich konkrétně zmizelo 2243, což je historický rekord. Tak rychle jich ubylo poprvé v historii ostravského úřadu práce. Zmizela například místa pro svářeče, montážní dělníky nebo zámečníky. Nárůst počtu nezaměstnaných je nejvyšší od roku 1995 Takový měsíc, jakým byl leden, ještě zaměstnanci ostravského úřadu práce nezažili. Na úřad se nově v lednu přišlo přihlásit 1613 uchazečů o práci. „Jde o největší nárůst od vzniku úřadu v roce 1995,“ komentuje zástupy nových nezaměstnaných Jungová. Míra nezaměstnanosti dosáhla v Ostravě 9,4 procenta a zatím to nevypadá, že by se měla zastavit. Teplé počasí, které přináší více pracovních míst zejména na stavbách, je ještě daleko.
Obdobná situace jako v Ostravě je v celém kraji. „Nezaměstnanost doslova vystřelila,“ říká mluvčí úřadu Svatava Baďurová. V kraji je 9,7 procenta nezaměstnaných, což konkrétně znamená 64 384 lidí.
„Musím sebekriticky prohlásit, že jsme zaskočeni razancí, s jakou krize přichází,“ říká předseda krajské hospodářské komory Pavel Bartoš. V Ostravě se ocitlo bez práce například 59 lidí z Evraz Vítkovice nebo 46 z korejské firmy na výrobu komponentů do automobilů Sungwoo Hitech. Ukončit podnikání se jen v krajském městě rozhodlo na 169 živnostníků.
Propouštět začal už i ocelářský gigant Mittal, který původně slibovat snížit jen počet zaměstnanců v administrativě. Do poloviny března propustí 650 lidí ze svých 7300 zaměstnanců. O místo tak přijde každý jedenáctý. Zaměstnanci, kteří odejdou v rámci současného snižování stavů dobrovolně, obdrží odstupné, které se podle dohody s odbory pohybuje od jedenáctinásobku do dvacetinásobku průměrného měsíčního výdělku. Ten loni ve firmě dosáhl téměř třicet tisíc korun. Počet propouštěných překvapil i odboráře. „Nečekali jsme, že to číslo bude až tak vysoké,“ tvrdí odborový předák Roman Bečica.
Některé podniky nechávají pracovníky doma ArcelorMittal Ostrava, stejně jako například Evraz Vítkovice Steel, nechává také stovky lidí doma na nuceném volnu, za které jim platí jen částečnou mzdu. Takový postup pracovní úřady v lednu povolily v kraji 34 zaměstnavatelům pro více než 3300 zaměstnanců, další podniky mohly takový postup vyjednávat s odboráři.
Zástupci moravskoslezské podnikatelské komory ještě loni v prosinci odhadovali, že desetiprocentní nezaměstnanost se v kraji objeví v polovině letošního roku, kdy krize na Ostravsku propukne naplno. Jenže téměř desetiprocentní nezaměstnanost přišla už v lednu.
Úřady práce nabízejí rekvalifikační kurzy „Zařekl jsem se, že už žádné prognózy formou čísel raději dělat nebudu. S takovou krizí tady nemáme zkušenosti, nikdo se na ni nepřipravoval,“ tvrdí Bartoš. Podle něj počty nezaměstnaných vzrostou ještě na jedenáct či dvanáct procent, ale pak se zase alespoň na současný stav vrátí. „Možná, že minulá nízká nezaměstnanost byla jen anomálií,“ přemýšlí Bartoš. Podle něj by nyní měli nezaměstnaní využívat rekvalifikací i školení, na které mají úřady práce peníze. Jejich seznam upravují také podle aktuálních požadavků zaměstnavatelů.
Už tradičně zůstávají v kraji místa, kde se práce shání nejobtížněji, Karvinsko a Bruntálsko. Na Karvinsku se nezaměstnanost vyšplhala na 12,6 procenta, na Bruntálsku je situace takřka shodná, přibližně 12,4 procenta.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Morava