24. listopadu 2013 17:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezdomovci jako televizní moderátoři. Pomoc, nebo jen atrakce?

Do vysílání se od sobotního rána zapojili dva bezdomovci. Jedním z nich byl pětačtyřicetiletý Petr Bláha, původní profesí zámečník.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do vysílání se od sobotního rána zapojili dva bezdomovci. Jedním z nich byl pětačtyřicetiletý Petr Bláha, původní profesí zámečník. | foto: Česká televize

PRAHA Bezdomovci místo rosniček. Česká televize se nechala inspirovat zahraničními kolegy a lidi bez domova poprvé o víkendu zapojila do svého vysílání o počasí. Veřejnoprávní médium tím chce pomoct lidem na ulici a poukázat na hrozbu sociálního vyčlenění. Záměr dobrý. Jak ale nápad hodnotí odborníci a samotní bezdomovci?

"Jsem z toho trochu rozpačitý," přiznává mediální odborník a pedagog na Fakultě sociálních věd Jan Jirák.

O projektu:

  • Projekt navazuje na evropskou sociální kampaň Days Of Hope, která úspěšně proběhla v několika zemích (např. Holandsko, Švýcarsko, Německo, Rumunsko nebo Rusko).
  • Na projektu bude Česká televize spolupracovat až do  9. 12. 2013.
  • Podívejte se na modetátora Petra Bláhu.

"Na jednu stranu vnímám, že to ani není pokus České televize, na druhou stranu si nejsem jistý, jestli se tím lidé v těžké životní situaci nestávají pouhými rekvizitami v nějaké zábavě České televize. Byly tu už jiné pokusy, jak z počasí udělat zábavu, třeba striptýz na Nově. Nevím, jestli to celé není jen bezděčné oslabování důstojnosti samotných bezdomovců," dodal pro server Lidovky.cz 

"Šikovné PR"

Naopak sociolog Petr Soukup to považuje za vstřícné gesto. Vidí v tom ale i "značně šikovnou PR aktivitu České televize". O zlepšení integrace bezdomovců a usnadnění práce skrze tuto aktivitu však pochybuje. "K tomu je šance jedině skrz mravenčí práci lidí z neziskovek a v individuálním případě též ochotu bezdomovce ke změně života. Dlouhodobější působení ČT by mohlo mít vliv na lepší vnímání bezdomovců obecně, což je jistě chvályhodné, vždyť bezdomovcem se může stát každý z nás," dodal Soukup.

Česká televize ale věří, že originální projekt (více o něm čtěte ZDE) zcela souzní s posláním televize veřejné služby. "Věřím, že projekt zaujme širokou veřejnost, přispěje k celospolečenské debatě o problému sociálního vyloučení a v neposlední řadě podpoří ty, kteří stojí o svou druhou šanci," řekl ještě před zahájením projektu neziskové organizace DivaDNO ředitel ČT Petr Dvořák. 

Anketa

Líbí se vám nápad České televize?

Ano 224
Ne 587
Nedokážu posoudit 71

Sami lidé bez domova se k projektu staví trochu nedůvěřivě. Těší je zájem médií a snaha o rozvíření debaty. Někteří z oslovených bezdomovců by nabídku České televize dokonce rádi přijali. Málokdo ale věří, že jim projekt pomůže k dlouhodobému řešení životní situace. "Je to jen jednorázová pomoc, pár stovek, co to je?" říká jednapadesátiletý Václav Novák.

ANKETA MEZI BEZDOMOVCI V PRAZE:

Bezdomovec Karel Slyško

 Karel Slyško, 37 let, na ulici žije už 15 let

"O ničem takovém nevím. A ani by mě to nelákalo. Jsem spokojený s tím, jak žiju."

Bezdomovec František

František, příjmení neprozradil, 41 let, 5 let na ulici

"O akci nevím, ale líbí se mi. Vlastně by mě to docela i zajímalo. Myslím si, že je možné, že to lidem na ulici pomůže."

Bezdomovec Josef Tengl

Josef Tengl, 55 let, 9 let žije na ulici

"Samozřejmě o tom nevím, nemám televizi. Klidně bych si to zkusil. Jak to ale může pomoct bezdomovcům, to nevím."

Bezdomovec  Jan Kovář

Jan Kovář, 44 let, 2 roky na ulici

"O tom nic nevím. Já na tohle ale moc nejsem, asi bych to dělat nechtěl. Považuju to ale za dobrý nápad, když to bezdomovcům pomůže."

Bezdomovec Václav Novák

Václav Novák, 51 let, rok na ulici

"O projektu slyším prvně. Ale co to je pás stovek nebo tisíc? To je jednorázová pomoc, to lidem na ulici moc nepomůže."

Do vysílání se od sobotního rána zapojili dva bezdomovci. Jedním z nich byl pětačtyřicetiletý Petr Bláha, původní profesí zámečník. Roli moderátora počasí si ve Studiu 6 Víkend vyzkoušel hned několikrát. Náročnou směnu pak zakončil rozhovorem s moderátorkou v teple Studia 24. V neděli si roli "rosničky" zkusil i šestapadesátiletý Emil Jíra. Svou předpověď počasí doplnil i o zkušenosti z ulice.

Podívejte se, jak probíhal projekt Days of Hope v zahraničí 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky