Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezdomovci letos najdou v mrazu v Praze snáz nocleh, nově budou přijímáni i lidé se psy

Česko

  15:42
Praha - Hlavní město 1. prosince spustí opatření, která pomohou bezdomovcům přečkat mráz. Letos najdou v příslušných zařízeních nocleh i lidé se psy, dostupnější bude ubytování pro bezdomovce se zdravotními problémy. Nově začne fungovat také dispečink Centra sociálních služeb Praha, díky kterému bude zajištěna lepší koordinace služeb pro lidi bez domova v zimním období. Novinářům to řekli zástupci radnice, městské policie a sociálních služeb.
Bezdomovec. (Ilustrační foto)

Bezdomovec. (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Bezdomovci, kteří mají psa a dosud je v noclehárnách odmítali, letos ubytování najdou. Například v noclehárně v Michli vznikly zimní kotce, uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Bezdomovci se zdravotními problémy se o pomoc a ubytování budou letos nově moci obrátit na azylový dům s ošetřovatelskou péčí nebo specializovanou ubytovnu, doplnila.

Strážníci, nemocnice a další organizace budou moci od 1. prosince volat na centrální dispečink Centra sociálních služeb, který bude řídit převozy lidí bez domova do denních center nebo nocleháren s volnou kapacitou.

Terénní služba, která bezdomovce na ubytování doveze, má k dispozici čtyři auta. V nich má připraveno oblečení, ale také konzervy, které může lidem ihned po příjezdu nabídnout, řekl vedoucí terénních programů Centra sociálních služeb David Veber. V zimě mají podle něj denně mezi pěti a 15 výjezdy.

V Praze je podle ředitele magistrátního odboru sociálních věcí Tomáše Klineckého kapacita nocleháren dostatečná. Kromě přespání se lidé mohou na místě umýt, dostanou teplé nápoje. Pro případ dlouhodobých mrazů je magistrát připraven instalovat vyhřívané stany.

Městští strážníci v zimě častěji kontrolují místa, kde se bezdomovci zdržují. Strážníci lidi informují, kde mohou přespat v teple a mohou jim na místo prostřednictvím dispečinku zajistit i odvoz. „Jsou to stovky případů ročně, kdy zprostředkujeme odvoz a pomoc pro toho klienta, ale ne všichni o tu pomoc stojí, nemůžeme nikoho nutit,“ řekl ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které letos v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. V celé ČR se jejich počet odhaduje na více než 23 800.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat