Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžkyně? Formanová: Je to kluk

Česko

Je to vůbec žena? Středeční suverénní triumf běžkyně na 800 metrů Caster Semenyaové rozpoutal debaty. A nejen proto, že Jihoafričanka se berlínským časem 1:55,45 na necelou vteřinu přiblížila rekordu mistrovství světa Jarmily Kratochvílové z Helsinek 1983. Víc než čas se probírá její pohlaví.

BERLÍN/PRAHA Ač je jí teprve osmnáct, vzbudila poprask. Je svalnatá, má hlubší hlas a taky chloupky na tváři.

„Zaregistrovala jsem ji už v rozbězích. Můj dojem? Propána, vždyť je to kluk! A myslím si to pořád,“ říká Ludmila Formanová, mistryně světa v běhu na 800 metrů z roku 1999 v hale i pod širým nebem.

Zároveň však přidává pohled odborníka. „Pochybnosti vznikly při pohledu na ni, ale vím, že platí presumpce neviny. Jenže na druhé straně není možné, aby holka v osmnácti letech běžela tak rychle, to by bylo ještě něco víc než zázrak přírody. Právě kvůli tomu neskutečnému zlepšení,“ naráží bývalá atletka na strmý vzestup Semenyaové.

Zlepšení o sedm a půl vteřiny Jihoafrická půlkařka sice přijela do Berlína v roli světové jedničky za čas 1:56,72, ale ještě loni utíkala o sedm a půl vteřiny pomaleji.

„Je jasné, že to vzbuzuje podezření,“ míní Formanová. „Kdyby se za rok zlepšila o dvě, o tři vteřiny, to bych ještě pochopila. Závodila jsem s Ruskou Mastěrkovovou nebo Mutolaovou z Mosambiku a vím, jak jsme šly nahoru. Výjimečný talent se narodit může, ale takhle výjimečný, navíc podpořený jejím vzezřením, to zkrátka pochybnosti budit musí.“

Formanová není sama, kdo pochybuje. Už před třemi týdny, po famózním zlepšení Semenyaové, vyzvala federace IAAF vedení jihoafrické atletiky, aby nechalo ověřit, zda je běžkyně skutečně ženou.

„To ale zabere spoustu času,“ řekl mluvčí IAAF Nick Davies.

Na testech se podílí gynekolog, endokrinolog a další odborníci.

„Možná to bude něco jako sex testy, které se v atletice běžně dělaly do olympiády v Atlantě. Pak je zrušili, že prý to není etické. Což nechápu, vždyť v atletice jde o velké peníze,“ kroutí hlavou Formanová. „Ale dělalo se to tak, že nám odebrali trošku slin, což mi přijde míň neetické, než když na vás při dopingové kontrole při čurání dohlíží komisařka,“ myslí si. A co nastane, pokud se prokáže, že nová šampionka není žena?

„Kdyby se ukázalo, že si změnila pohlaví, a tudíž podváděla, bylo by to jednoduché,“ řekl mluvčí IAAF Davies. „Ale pokud by vždy žila v přesvědčení, že je žena, bylo by to složitější,“ dodal.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...