Beznohý Zanardi opět vítězí

BRNO Jedenačtyřicetiletý Ital Alessandro Zanardi byl nejúspěšnějším jezdcem čtvrtého podniku mistrovství světa cestovních vozů v Brně.

Bývalý pilot formule 1, jenž při těžké nehodě v roce 2001 přišel o obě nohy a řídí s protézami, v sobotu poprvé během svého čtyřletého působení v seriálu vyhrál kvalifikaci a z pole position včera zvítězil v prvním závodě na deset kol. Ve druhém Zanardi po napínavém souboji zaostal o 360 tisícin sekundy za krajanem Gabrielem Tarquinim, jenž má rovněž zkušenosti z F1.

Zanardi s vozem BMW vyhrál v šampionátu cestovních vozů potřetí v kariéře a poprvé po dvou letech. „Nebyla to náhoda nebo štěstí. Loni jsem tu dojel třetí, a měl jsem proto užitečná data. Přesto jsem vítězství nečekal,“ řekl Ital, který děkoval španělskému týmovému kolegovi Felixi Porteirovi, jenž dojel druhý. „Skvěle držel další soupeře v šachu,“ prohlásil po závodech, které sledovalo 59 tisíc diváků.

Tarquini, jenž dojel v prvním závodě na Masarykově okruhu šestý, si po brněnském víkendu upevnil vedení v průběžné klasifikaci. V čele má náskok 16 bodů před Francouzem Yvanem Mullerem, který rovněž jezdí s vozem Seat León.

Jediný český zástupce ve startovním poli Michal Matějovský s vozem Seat León obsadil při své premiéře v šampionátu v prvním závodě 22. místo. Na Zanardiho ztratil téměř 53 sekund. Druhý závod po kolizi v úvodu nedokončil.

„Dva vozy přede mnou se srazily. Myslel jsem, že se jim vyhnu, ale nakonec se to nepovedlo a poničil jsem vůz,“ uvedl Matějovský, který měl potíže i v prvním závodě.

Výsledky (10 kol): První závod: 1. Zanardi (It./BMW) 21:55,769, 2. Porteiro (Šp./BMW) -0,825, 3. Menu (Švýc./Chevrolet) -1,707, ...22. MATĚJOVSKÝ (Seat) -52,935. Druhý závod: 1. Tarquini (It./Seat) 22:04,109, 2.

Zanardi -0,360, 3. Huff (Brit./Chevrolet) -5,410, ... MATĚJOVSKÝ nedokončil.

Pořadí MS (po 10 ze 24 závodů): 1. Tarquini 58 bodů, 2. Muller (Fr./Seat) 42, 3. Rydell (Švéd./Seat) 37.