Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnost na prvním místě. Při budování sítí 5G se jedná o rozhodují faktor, shodli se účastníci konference

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Ráno vám chytrá lednička řekne, abyste cestou domů nezapomněl koupit mléko, které dochází. Než dojedete do zaměstnání, přečtete si v autonomním voze oblíbené noviny. A volné místo k parkování vám ukáže aplikace smart city. Spíše než technologické obtíže se ale v posledních letech řeší zejména zabezpečení.

Intenzivně se o rizicích sítí takzvané páté generace od včerejška baví i účastníci letošní bezpečnostní konference, kterou uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ačkoli se dvoudenní setkání kvůli pandemii odehrálo jen online formou, přilákalo přes 1100 účastníků a na 50 řečníků ze 120 zemí.

„Minulý ročník konference a její takzvané pražské návrhy přispěly k rozvoji a přijetí národních a regionálních politik týkajících se bezpečnosti sítí 5G,“ zdůraznil na úvod konference Karel Řehka, ředitel NÚKIB, s tím, že akce má globální ambice.

V úvodním panelu, který mohla zhlédnout i veřejnost, vystoupil dále také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten se měl akce, původně plánované na květen, zúčastnit osobně. Kvůli koronakrizi se konference přesunula na září a přešla do virtuálního módu.

ČR je kvůli Číně lídrem v oblasti potvrzování hrozeb, prohlásil Pompeo

„Česká republika je lídrem v oblasti potvrzování hrozeb, které představuje Komunistická strana Číny a její technologické společnosti,“ prohlásil Pompeo. Jasně tím narážel na varování NÚKIB z prosince 2018, v němž označil využití čínských technologií od firem Huawei a ZTE při stavbě kritické infrastruktury za riziko. Podle Pompea ani USA nestojí stranou. Zmínil iniciativu Trumpovy administrativy Čistá síť, která míří na zabezpečení digitální infrastruktury demokratických zemí. A to zejména před Čínou. K ní se připojilo už 30 zemí.

Konferenci zaštítil premiér Andrej Babiš. „Bezpečnost sítí 5G bude určující pro bezpečnost všech nových technologií, které na nich poběží a které jsou pro nás čím dál tím důležitější. Musíme si být jisti, že tyto inovace neohrozí naše bezpečnostní zájmy,“ prohlásil premiér na úvod akce, které se zúčastnili politici, akademici a experti USA, Velké Británie, Izraele, Jižní Koreje, Austrálie, Japonska či Indie.

Kromě Pompea přednesli veřejné projevy také australský ministr vnitra Petr Dutton a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Následně bylo setkání vyhrazeno jen pro omezený okruh řečníků a hostů. Výsledkem letošní konference by měla být sdílená e-knihovna s příklady technických i právních řešení, která jednotlivé země a instituce při zabezpečení sítě 5G zavedly.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...