Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnost na prvním místě. Při budování sítí 5G se jedná o rozhodují faktor, shodli se účastníci konference

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Ráno vám chytrá lednička řekne, abyste cestou domů nezapomněl koupit mléko, které dochází. Než dojedete do zaměstnání, přečtete si v autonomním voze oblíbené noviny. A volné místo k parkování vám ukáže aplikace smart city. Spíše než technologické obtíže se ale v posledních letech řeší zejména zabezpečení.

Intenzivně se o rizicích sítí takzvané páté generace od včerejška baví i účastníci letošní bezpečnostní konference, kterou uspořádal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ačkoli se dvoudenní setkání kvůli pandemii odehrálo jen online formou, přilákalo přes 1100 účastníků a na 50 řečníků ze 120 zemí.

„Minulý ročník konference a její takzvané pražské návrhy přispěly k rozvoji a přijetí národních a regionálních politik týkajících se bezpečnosti sítí 5G,“ zdůraznil na úvod konference Karel Řehka, ředitel NÚKIB, s tím, že akce má globální ambice.

V úvodním panelu, který mohla zhlédnout i veřejnost, vystoupil dále také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten se měl akce, původně plánované na květen, zúčastnit osobně. Kvůli koronakrizi se konference přesunula na září a přešla do virtuálního módu.

ČR je kvůli Číně lídrem v oblasti potvrzování hrozeb, prohlásil Pompeo

„Česká republika je lídrem v oblasti potvrzování hrozeb, které představuje Komunistická strana Číny a její technologické společnosti,“ prohlásil Pompeo. Jasně tím narážel na varování NÚKIB z prosince 2018, v němž označil využití čínských technologií od firem Huawei a ZTE při stavbě kritické infrastruktury za riziko. Podle Pompea ani USA nestojí stranou. Zmínil iniciativu Trumpovy administrativy Čistá síť, která míří na zabezpečení digitální infrastruktury demokratických zemí. A to zejména před Čínou. K ní se připojilo už 30 zemí.

Konferenci zaštítil premiér Andrej Babiš. „Bezpečnost sítí 5G bude určující pro bezpečnost všech nových technologií, které na nich poběží a které jsou pro nás čím dál tím důležitější. Musíme si být jisti, že tyto inovace neohrozí naše bezpečnostní zájmy,“ prohlásil premiér na úvod akce, které se zúčastnili politici, akademici a experti USA, Velké Británie, Izraele, Jižní Koreje, Austrálie, Japonska či Indie.

Kromě Pompea přednesli veřejné projevy také australský ministr vnitra Petr Dutton a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Následně bylo setkání vyhrazeno jen pro omezený okruh řečníků a hostů. Výsledkem letošní konference by měla být sdílená e-knihovna s příklady technických i právních řešení, která jednotlivé země a instituce při zabezpečení sítě 5G zavedly.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...