28. října 2017 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnost v Rusku není zaručena pro každého, říká dcera zavražděného politika Borise Němcova

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu se 28. října v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu se 28. října v... | foto: ČTK

JIHLAVA Bezpečnost v Rusku není zaručena pro každého prohlásila v sobotu na filmovém festivalu v Jihlavě dcera zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova Žanna. Němcovová byla hostem Inspiračního fóra, které je součástí jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.

Sama žije v Německu, kam emigrovala několik měsíců po otcově smrti z obav o vlastní bezpečí i proto, že jako novinářka ztratila práci. V Německu založila nadaci nesoucí otcovo jméno na podporu odvážných lidí ve své vlasti.

„Bezpečnost v naší zemi rozhodně není zaručena pro každého,“ řekla třiatřicetiletá Němcovová před zaplněným sálem kina Dukla. V Německu pracuje jako reportérka ruské sekce televizní a rozhlasové stanice Deutsche Welle. Kromě vedení nadace pořádá fórum Borise Němcova. „Můj otec byl odvážný člověk a odvaha je bohužel v současné době nutná k tomu, aby bylo možné dosáhnout toho, že se dodržují práva, která zaručuje ruská ústava,“ řekla ke smyslu svých aktivit.

Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu se 28. října v...
Inspiračního fóra na Mezinárodním festivalu dokumentárního filmu se 28. října v...

Politik, který patřil k nejhlasitějším kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina, byl zastřelen 27. února 2015, když přecházel most přes řeku Moskvu. Moskevský soud odsoudil za Němcovovu vraždu Čečence Zaura Dadajeva k 20 rokům za mřížemi. Jeho čtyři komplicové byli odsouzeni k trestům vězení v rozmezí 11 až 19 let.

Podle nedávného vyjádření právního zástupce Němcovovy dcery se ale organizátory a objednatele vraždy nepodařilo najít. „Dojde k politické vraždě, ale nikdo to nevyšetřuje,“ řekla Žanna jihlavskému publiku.

Tragédie jí změnila život. „Mohu říct se vší jistotou, že do smrti svého otce jsem se nechystala věnovat nějaké veřejné aktivitě. Já jsem prostě byla novinářka,“ uvedla. Pak ale zemřel i otcův spolupracovník a ona dostávala výhružky po sociálních sítích. „Ukázalo se, že můj profesionální život se už v Kiska této zemi odehrávat nemůže, a tak jsem prostě odjela,“ řekla. Do Ruska by se ale jednou chtěla vrátit.

Kromě Němcovové byli hosty letošního Inspiračního fóra chorvatský divadelní režisér Oliver Frljić a polská reportérka Katarzyna Surmiak-Domańska. Festival dokumentu končí v neděli.

ČTK
  • 9Diskuse