12. dubna 2014 11:11, aktualizováno  15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sparta vs. Slavia: policie manévry nechystá. Už zadržela 80 fanoušků

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Pražské fotbalové derby provázejí kromě velkých vášní také střety v ulicích Prahy. Policie žádné speciální opatření nepřijala, přesto se však na výtržnosti v ulicích dobře připravila, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hana Jeřábková. Na pořádek v ulicích dohlíží pět stovek policistů, a to od dopoledních hodin, kdy se začali scházet první fanoušci.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na ligové derby se Spartou na Letné zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí. Zadržené podezřívá z trestných činů, zajištěné pak z přestupků. ČTK to řekla policejní mluvčí Hana Jeřábková.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí.

Na Čechově mostě v centru Prahy policie zadržela slávistické fanoušky, kteří házeli dýmovnice a dělbuchy. Podle zpravodaje ČTK byli někteří při zásahu zraněni a mají v obličeji krev. Policejní mluvčí Hana Jeřábková zásah na mostě potvrdila, podrobnosti zatím nesdělila. Policie fanoušky upozornila na to, že pokud použijí pyrotechniku, zasáhne proti nim, ale někteří lidé v davu varování nedbali. Dýmovnici hodili už v Pařížské ulici.

ČTĚTE TAKÉ

Na průvod fanoušků dohlíželi vedle policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky, psovodi a policisté na koních. Ze vzduchu situaci monitoruje vrtulník.

Šest stovek slávistů v průvodu

Policejní mluvčí řekla, že slávistický průvod čítá odhadem asi 600 lidí. Podle zpravodaje ČTK se dav příznivců Slavie během přesunu ještě rozrostl.

Policie zadržela dva lidi už po 11:00 cestou od Edenu na stanici metra Strašnická, podle ní porušovali zákon o shromažďovacím právu. Dva fanoušky zadržené ve stanici metra Muzeum podezírá policie z trestného činu útoku na úřední osobu a jeden podle mluvčí spáchal přestupek neuposlechnutí.

Před stadionem v Edenu se první příznivci v červenobílých dresech a s klubovými šálami začali scházet již brzy ráno. Bojově naladění mladíci i dívky za dohledu uniformovaných policistů i kriminalistů v civilu popíjeli kávu a kupovali šály ve fan shopu. Ojediněle se objevil alkohol a první pokřiky typu "Smrt Spartě" nebo "Bij sparťana do hlavy". Úvod pochodu v Edenu provázely výbuchy dělbuchů, policisté v té době ještě nezasahovali.

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí.

Organizátoři pochodu na internetových stránkách v týdnu vyzývali k bezproblémové prezentaci klubu a dávali pokyny jako "nepít jak mentálové a šetřit hlasivky i na stadion". "Jsme slávisti a ne banda asociálů a špinavejch vejpitků," vzkazovali fanouškům.

Policie hlídá hooligans

Policie je připravena i na případné střety mezi radikálními fanoušky, takzvanými hooligans. Ti se před fotbalovým kláním obvykle scházejí v parcích či v okolí stadionu. "Kriminalisté kontrolují tuto scénu a na všechny takové situace jsou samozřejmě připraveni," uvedla mluvčí pro server Lidovky.cz

V souvislosti s nedávným utkáním mezi Spartou a Baníkem, po němž za výtržnosti chuligánů padly pokuty i podmínky, jsou fotbalová klání ostře sledována. Za masivní nepokoje v Ostravě hrozily tvrdé tresty, disciplinární komise ale nakonec rozhodovala podle předchozích případů a tak přísná nebyla. V minulosti nejvyšší tresty potkaly právě pražskou Spartu, Slavii a Bohemians.

skŠárka Kabátová, Jan Charvát, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.