Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vláda jmenuje Koudelku řádným šéfem BIS. Neustoupíme žádným tlakům, slíbil dlouholetý ředitel

Česko

  10:21aktualizováno  13:13
Vláda jmenuje na nejbližším jednání Michala Koudelku ředitelem BIS. Na jednání výboru pro bezpečnost to řekl premiér Petr Fiala. „Neustoupíme žádným tlakům,“ řekl Koudelka. Výbor také řešil skartování utajované zprávy na Hradě. Kontrolu nakládání s utajovanými informacemi na Hradě doporučil provést Národnímu bezpečnostnímu úřadu a a archivní a spisové službě ministerstva vnitra.

Výbor Koudelkovu nominaci do čela civilní kontrarozvědky projednal a podpořil hlasy 11 z 12 přítomných poslanců.

Projednání ve výboru je podmínkou, aby mohla vláda Petra Fialy šéfa BIS jmenovat. Dlouholetý ředitel civilní kontrarozvědky byl rozhodnutím bývalé vlády vedením BIS jen pověřen s tím, že o řediteli rozhodne až vláda, která vzejde z voleb.

Koudelkovi skončilo pětileté funkční období v čele kontrarozvědky loni v polovině srpna. K tomu, že byl vedením BIS minulou vládou dočasně jen pověřen, přispěla i averze prezidenta Miloše Zemana, který požadoval, aby vláda Andreje Babiše odstranila Koudelku úplně. To ale Babiš odmítal a Koudelky se zastal. 

BIS, o níž Zeman v minulosti hovořil s despektem jako o „čučkařích“, pod Koudelkovým vedením pravidelně varuje před činností ruských a čínských tajných služeb na území České republiky.

Když v roce 2018 došlo k útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury a ukázalo se, že byl otráven látkou novičok, odmítly české tajné služby tvrzení prezidenta, který se zastával ruské verze, že novičok mohl pocházet z České republiky. Zeman uložil BIS, aby zjistila, zda se na území Česka novičok nevyvíjel, nebo neskladoval, ale tajná služba vládě sdělila, že nikoli.

BIS se pod Koudelkovým vedením také podílela na zjištění, že za výbuch muničních skladů ve Vrběticích nejspíš mohou agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Což se prezident Zeman také pokusil relativizovat tvrzením, že je víc vyšetřovacích verzí. Premiér Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček to ale odmítli.

BIS nepochybila, Hrad čeká kvůli skartaci dokumentu kontrola, co dělá s tajnými daty

Poslanci také na uzavřeném jednání diskutovali o případu skartování tajné zprávy na Pražském hradě. Uzavřené jednání podpořilo 12 členů výboru, nikdo nebyl proti.

Výsledkem jednání je, že prověrku nakládání s utajovanými informacemi na Pražském hradě má provést Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Podpořilo to 11 členů výboru, jen zástupce SPD Radek Koten ne. Výbor bude záležitost řešit znovu na svém příštím zasedání 24. února, kdy má na jeho jednání dorazit i zástupce Kanceláře prezidenta republiky. Nemůže to být ovšem kancléř Vratislav Mynář, který nemá potřebnou prověrku.

„Asi bych nechal na vedení Kanceláře prezidenta republiky, koho pošlou, abychom se mohli bavit na té úrovni,“ řekl šéf výboru Pavel Žáček z ODS.

Výbor pro bezpečnost schválil své usnesení poté, co vyslechl informace od Koudelky i zástupců policie. „Výbor bere poskytnuté informace na vědomí a konstatuje, že neshledává postup BIS a Národní centrály proti organizovanému zločinu v rozporu s předpisy,“ schválili poslanci.

Zpráva, o níž se poslanci bavili, je o důvodném podezření na zapojení důstojníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Policisté podle Radiožurnálu a serveru Respekt.cz na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Prezidentská kancelář v pondělním prohlášení uvedla, že dokument skartovala. Odmítá, že by tím porušila předpisy.

Dokument BIS podle Hradu dorazil v rozporu s platnou legislativou a v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka to  rozhodně odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!