Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bezpečný příchod roku 2009

Česko

Praha se připravuje na večerní nápor davů lidí. Na Karlově mostě se bude smět celou noc pouze procházet

PRAHA Dnes večer zaplaví centrum metropole dav desítek tisíců lidí. Většina z nich si nedovede představit oslavy konce roku bez láhve alkoholu a odpalování rachejtlí či petard. Prahu proto ohlídají policisté. Do ulic jich vyrazí přes dvě stě.

„O pořádek se podělí složky městské i státní policie. Kromě pěších hlídek se akce zúčastní také psovodi se psy, kteří se zaměří na vyhledávání pyrotechniky a také kriminalisté v civilu,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Kvůli přípravám oslav bude už od dnešní 9. hodiny ranní motoristům uzavřena Jindřišská a Vodičkova ulice, v podvečer se pak uzavře Pařížská ulice. Pokud budou proudit davy lidí také z Václavského náměstí směrem na Vinohrady, dočasně se uzavře i Wilsonova ulice pod Národním muzeem.

Nejčernější den v roce? 1. leden Posily na dnešní noc připravila i záchranná služba. V pohotovosti bude mít o jedenáct sanitek více než v běžný všední den. „Od silvestrovské půlnoci naši dispečeři každoročně zaznamenávají enormní nárůst telefonátů. To, co se v Praze běžně stane za jeden den, se stane naráz mezi půlnocí a třetí hodinou ranní,“ sdělil zkušenost ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. V akci proto bude 150 zdravotníků, kamion Golem se záchranáři a zdravotnický stan na Václavském náměstí.

Omezené oslavy budou tentokrát na Karlově mostě. Milovníci romantiky se musí připravit na omezení -na mostě se nebude smět nikdo zastavit. Most bude určen jen k přejití. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci je v současnosti zabrána téměř polovina mostu a chodci doslova prochází staveništěm. Kvůli zúženému prostoru na necelé čtyři metry se musí dbát na to, aby se netvořila na mostě „zácpa“. V případě neštěstí tudy musí projet záchranka a lidé se musí mít kam rozestoupit.

Dnes v noci se z mostu stane nejhlídanější památka v Praze. „Říkám tomu vojenské manévry,“ směje se Roman Kotrč, mluvčí sdružení Výtvarníků Karlova mostu, které se také stará o bezpečnost na nejstarším pražském mostě. „Jestli někdo bude na mostě odpalovat pyrotechniku, může památku nenávratně poničit, sochy jsou prakticky na dostřel,“ sdělil s tím, že most bude hlídat třicet lidí - patnáct strážníků společně s ostrahou.

„U každé sochy bude stát jeden muž. Dbát budou především na to, aby se tam lidé neshromažďovali a neodpalovali petardy,“ dodal Kotrč. Podle něj všechno proběhne bez problémů. „Bude mráz, tak kdo by chtěl na mostě zůstat celou noc?“ doplnil.

Nový rok přivítá tradiční ohňostroj Zítra, úderem šesté hodiny večerní, vypukne nad Prahou novoroční ohňostroj. Podívaná odpálená z Letenských sadů se ponese ve znamení devítek - ohňostroj bude tvořit například devět obrazů. O atrakci je tradičně veliký zájem. Kvůli davům příchozích bude od 17.45 až do rozchodu diváků uzavřeno nábřeží Edvarda Beneše, nábřeží Kapitána Jaroše v úseku Štefánikův most - Klárov a Dvořákovo nábřeží mezi Štefánikovým mostem a náměstím Jana Palacha.

Nejhezčí pohled na ohňostroj bude právě z těchto - pro motoristy uzavřených - lokalit. Kvalitní podívanou podpoří i vypnuté veřejné osvětlení. Prahu tak na 999 vteřin ozáří jen světla rachejtlí. Stejně jako letos vyjde světelná atrakce na jeden a půl milionu korun.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...