Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bhuttovou nahradí manžel a syn

Česko

Strana zavražděné Bénazír Bhuttové půjde do voleb pod vedením syna Bilavála a manžela Alího Zardárího

ISLÁMÁBÁD/PRAHA Pákistánská lidová strana (PPP) je rodinný podnik. Za čtyřicet let své existence měla jen dva vůdce a oba nesli jméno Bhutto – nejprve to byl Zulfikar Alí Bhutto a od roku 1979 (kdy byl Zulfikar vojenskou juntou popraven) do zavraždění minulý čtvrtek Bénazír Bhuttová. A Bhutto povede stranu i nadále. O nikom jiném se ani neuvažovalo.

Včera si předáci strany za vůdce vybrali teprve devatenáctiletého syna Bhuttové Bilavála. Sama Bénazír v poslední vůli žádala, aby ji nahradil manžel Ásif Alí Zardárí, ten však nejvyšší post přenechal Bilaválovi a sám se spokojil s funkcí „spolupředsedy“.

Bilavál a Zardárí byli od začátku nejvážnějšími kandidáty na nového šéfa PPP. Kromě nich podle týdeníku Time padla už jen dvě jména – Bénazířiny sestry Sanam, jíž se však údajně vůbec nechtělo vstoupit do „rodinné firmy“, a její neteře Fátimy. Ta se ovšem už před lety rozešla s Bénazír Bhuttovou ve zlém a dokonce ji označila za „nejnebezpečnější ženu v Pákistánu“. Ani tak nemělo vedení PPP jednoduché rozhodování. Logickou první volbou by byl ostřílený politik Zardárí, jenž hrál významnou roli v obou vládách své manželky. Zardárího ovšem provází špatná pověst, byl obviněn z vydírání a korupce (dokonce se mu přezdívalo „Pan 10 %“) a strávil celkem 11 let ve vězení. Většiny obvinění byl však zproštěn a nikdy mu nebylo nic prokázáno.

Proti jeho jedinému synovi Bilaválovi zase mluvilo mládí. Letos na podzim teprve začal studovat na Oxfordu a mnoho lidí z vedení strany se domnívalo, že je na vedení strany ještě nevyzrálý. Výsledkem je tedy určitý kompromis. Bilavál je formálně šéfem strany, ale dostane čas, aby dokončil studia – je pravděpodobné, že po Oxfordu stejně jako jeho matka bude pokračovat na některé z prestižních amerických univerzit.

Pokračovatel politické dynastie Bhuttů se narodil v září 1988, necelé tři měsíce předtím, než se jeho matka stala poprvé pákistánskou premiérkou. Poté, co byla Bénazír na konci 90. let sesazena a odešla do exilu, žila rodina střídavě v Londýně a Dubaji. V Dubaji chodil Bilavál na Rashid School for Boys, kde byl místopředsedou školní studentské rady. Podle pákistánského deníku Dawn rád sportovně střílí, plave, jezdí na koni, hraje squash a sdílí vášeň většiny svých krajanů pro kriket.

Bilavál byl odmalička považován za korunního prince Pákistánské lidové strany. Matka ho však (stejně jako obě dcery Bachtavar a Asífu) držela stranou od politiky. Bilavál proto téměř nedával rozhovory. V jednom z mála se však vyznal z obdivu k dědovi: „Byl to velice odvážný muž a myslím, že mám velké štěstí, protože mám hned tři vzory, které pochopitelně ovlivní můj výběr povolání, až budu starší.“ Stejně jako jeho matka Bénazír v roce 1979, i Bilavál si však musel vybrat mnohem dřív, než plánoval.

Z jednání vedení Pákistánské lidové strany včera vyšlo ještě jedno důležité rozhodnutí. PPP nebude bojkotovat volby a vyzvala i Pákistánskou muslimskou ligu Naváze Šarífa, aby se jich zúčastnila. Podle analytiků by ostatně PPP bojkotem uškodila jen sama sobě, protože by volby měla vyhrát na vlně sympatií. Kvůli nepokojům, které vypukly po zavraždění Bhuttové, však hrozí odklad voleb. Z vládního tábora dokonce zazněla informace, že by mohlo jít až o tří- či čtyřměsíční odklad. Jasněji by mělo být až během dneška.

Autor: