Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bič na alkoholismus mládeže? Po šesté večer do hospody NE

Česko

PRAHA Zákaz vstupu mladistvým po 18. hodině! Cedule s tímto nápisem by se už brzy mohly objevit ve všech tuzemských restauracích, hospodách, barech i kavárnách.

Detaily revolučního záměru, jak ochránit nezletilé před démonem alkoholu, se ladí na půdě úřadu vlády. Experti na boj proti závislostem plánují, že by po britském vzoru zatrhli mládeži, aby v pozdních hodinách popíjela v barech. „Chci to tlačit k tvrdé variantě, v Česku je málo míst, kde nezletilým nenalijí,“ říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

S radikální ideou přichází v době, kdy má vláda krátce před schvalováním protidrogového akčního plánu. Tedy strategického materiálu, který určí trendy v potírání alkoholismu či kouření marihuany pro příští dva roky. Ambiciózní plán není bez šancí. „Problém užívání alkoholu mladými je u nás podceňován,“ uvědomuje si premiér Nečas. Odborníkům se nápad líbí. „Byl by to užitečný kamínek do mozaiky nutných kroků,“ řekl LN primář protialkoholní léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Pokračování na straně 2

Bič na alkoholismus mládeže? Po šesté večer...

Dokončení ze strany 1

Přísnější přístup k mladistvým vymetačům hospod se zamlouvá i šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi: „Tu iniciativu vítám. Společnost musí jasně deklarovat, že je k dané věci netolerantní.“ Stejný názor prý převáží i u jeho stranických kolegů. „Dosud u nás nejsou relevantní sankce. Když váš pes někoho pokouše, máte problém. Pokud se váš potomek ve čtrnácti ,opije na plech‘ a někoho zraní či něco zničí, nestane se nikomu nic,“ upozorňuje Gazdík.

Na nápravě nefungujících sankcí slibuje pracovat i ministr vnitra Radek John (VV). „Panu ministrovi to téma leží na srdci, určitě by byl pro zpřísnění sankcí,“ tvrdí jeho mluvčí Pavel Novák. „Považujeme za alarmující průzkumy, které ukazují na vysokou konzumaci alkoholu mezi mladistvými, od alkoholu je blízko k nelegálním drogám,“ dodává.

A podobně argumentuje i primář Nešpor. „Statistiky dokazují, že alkohol způsobuje rozsáhlé škody v produktivitě práce. Stát by to měl vymoci zpět vyšší daní na alkohol,“ myslí si Nešpor.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...