10. prosince 2010 12:06, aktualizováno  13:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bič na alkoholismus mládeže? Po šesté večer do hospody NE

Alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz vstupu mladistvým po 18. hodině! Cedule s tímto nápisem by se už brzy mohly objevit ve všech tuzemských restauracích, hospodách, barech i kavárnách.

Detaily revolučního záměru, jak ochránit nezletilé před démonem alkoholu, se ladí na půdě úřadu vlády. Experti na boj proti závislostem plánují, že by po britském vzoru zatrhli mládeži, aby v pozdních hodinách popíjela v barech.

"Chci to tlačit k tvrdé variantě, v Česku je málo míst, kde nezletilým nenalijí," říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

S radikální ideou přichází v době, kdy má vláda krátce před schvalováním protidrogového akčního plánu. Tedy strategického materiálu, který určí trendy v potírání alkoholismu či kouření marihuany pro příští dva roky.

Ambiciózní plán není bez šancí. "Problém užívání alkoholu mladými je u nás podceňován," uvědomuje si premiér Nečas. Odborníkům se nápad líbí. "Byl by to užitečný kamínek do mozaiky nutných kroků," řekl LN primář protialkoholní léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Komentář LN

Přísnější přístup k mladistvým vymetačům hospod se zamlouvá i šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi: "Tu iniciativu vítám. Společnost musí jasně deklarovat, že je k dané věci netolerantní."

Stejný názor prý převáží i u jeho stranických kolegů. "Dosud u nás nejsou relevantní sankce. Když váš pes někoho pokouše, máte problém. Pokud se váš potomek ve čtrnácti ,opije na plech‘ a někoho zraní či něco zničí, nestane se nikomu nic," upozorňuje Gazdík.

Na nápravě nefungujících sankcí slibuje pracovat i ministr vnitra Radek John (VV). "Panu ministrovi to téma leží na srdci, určitě by byl pro zpřísnění sankcí," tvrdí jeho mluvčí Pavel Novák. "Považujeme za alarmující průzkumy, které ukazují na vysokou konzumaci alkoholu mezi mladistvými, od alkoholu je blízko k nelegálním drogám," dodává.

A podobně argumentuje i primář Nešpor. "Statistiky dokazují, že alkohol způsobuje rozsáhlé škody v produktivitě práce. Stát by to měl vymoci zpět vyšší daní na alkohol," myslí si Nešpor.

Více o tématu dětského alkoholismu najdete v pátečním vydání deníku

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...