Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bič na alkoholismus mládeže? Po šesté večer do hospody NE

Alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zákaz vstupu mladistvým po 18. hodině! Cedule s tímto nápisem by se už brzy mohly objevit ve všech tuzemských restauracích, hospodách, barech i kavárnách.

Detaily revolučního záměru, jak ochránit nezletilé před démonem alkoholu, se ladí na půdě úřadu vlády. Experti na boj proti závislostem plánují, že by po britském vzoru zatrhli mládeži, aby v pozdních hodinách popíjela v barech.

"Chci to tlačit k tvrdé variantě, v Česku je málo míst, kde nezletilým nenalijí," říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

S radikální ideou přichází v době, kdy má vláda krátce před schvalováním protidrogového akčního plánu. Tedy strategického materiálu, který určí trendy v potírání alkoholismu či kouření marihuany pro příští dva roky.

Ambiciózní plán není bez šancí. "Problém užívání alkoholu mladými je u nás podceňován," uvědomuje si premiér Nečas. Odborníkům se nápad líbí. "Byl by to užitečný kamínek do mozaiky nutných kroků," řekl LN primář protialkoholní léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Komentář LN

Přísnější přístup k mladistvým vymetačům hospod se zamlouvá i šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi: "Tu iniciativu vítám. Společnost musí jasně deklarovat, že je k dané věci netolerantní."

Stejný názor prý převáží i u jeho stranických kolegů. "Dosud u nás nejsou relevantní sankce. Když váš pes někoho pokouše, máte problém. Pokud se váš potomek ve čtrnácti ,opije na plech‘ a někoho zraní či něco zničí, nestane se nikomu nic," upozorňuje Gazdík.

Na nápravě nefungujících sankcí slibuje pracovat i ministr vnitra Radek John (VV). "Panu ministrovi to téma leží na srdci, určitě by byl pro zpřísnění sankcí," tvrdí jeho mluvčí Pavel Novák. "Považujeme za alarmující průzkumy, které ukazují na vysokou konzumaci alkoholu mezi mladistvými, od alkoholu je blízko k nelegálním drogám," dodává.

A podobně argumentuje i primář Nešpor. "Statistiky dokazují, že alkohol způsobuje rozsáhlé škody v produktivitě práce. Stát by to měl vymoci zpět vyšší daní na alkohol," myslí si Nešpor.

Více o tématu dětského alkoholismu najdete v pátečním vydání deníku

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...