Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bič na alkoholismus mládeže? Po šesté večer do hospody NE

Česko

  12:06aktualizováno  13:47
PRAHA - Zákaz vstupu mladistvým po 18. hodině! Cedule s tímto nápisem by se už brzy mohly objevit ve všech tuzemských restauracích, hospodách, barech i kavárnách.
Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Detaily revolučního záměru, jak ochránit nezletilé před démonem alkoholu, se ladí na půdě úřadu vlády. Experti na boj proti závislostem plánují, že by po britském vzoru zatrhli mládeži, aby v pozdních hodinách popíjela v barech.

"Chci to tlačit k tvrdé variantě, v Česku je málo míst, kde nezletilým nenalijí," říká Jindřich Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

S radikální ideou přichází v době, kdy má vláda krátce před schvalováním protidrogového akčního plánu. Tedy strategického materiálu, který určí trendy v potírání alkoholismu či kouření marihuany pro příští dva roky.

Ambiciózní plán není bez šancí. "Problém užívání alkoholu mladými je u nás podceňován," uvědomuje si premiér Nečas. Odborníkům se nápad líbí. "Byl by to užitečný kamínek do mozaiky nutných kroků," řekl LN primář protialkoholní léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Komentář LN

Přísnější přístup k mladistvým vymetačům hospod se zamlouvá i šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 Petru Gazdíkovi: "Tu iniciativu vítám. Společnost musí jasně deklarovat, že je k dané věci netolerantní."

Stejný názor prý převáží i u jeho stranických kolegů. "Dosud u nás nejsou relevantní sankce. Když váš pes někoho pokouše, máte problém. Pokud se váš potomek ve čtrnácti ,opije na plech‘ a někoho zraní či něco zničí, nestane se nikomu nic," upozorňuje Gazdík.

Na nápravě nefungujících sankcí slibuje pracovat i ministr vnitra Radek John (VV). "Panu ministrovi to téma leží na srdci, určitě by byl pro zpřísnění sankcí," tvrdí jeho mluvčí Pavel Novák. "Považujeme za alarmující průzkumy, které ukazují na vysokou konzumaci alkoholu mezi mladistvými, od alkoholu je blízko k nelegálním drogám," dodává.

A podobně argumentuje i primář Nešpor. "Statistiky dokazují, že alkohol způsobuje rozsáhlé škody v produktivitě práce. Stát by to měl vymoci zpět vyšší daní na alkohol," myslí si Nešpor.

Více o tématu dětského alkoholismu najdete v pátečním vydání deníku