Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fiala i Pavel jsou proti účasti sportovců z Ruska a Běloruska na olympiádě

Premiér Petr Fiala a zvolený prezident Petr Pavel foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premiér Petr Fiala i zvolený prezident Petr Pavel se postavili proti tomu, aby se Rusko a Bělorusko účastnily olympijských her v příštím roce v Paříži za situace, kdy ruský režim podporovaný běloruským rozpoutal válku na Ukrajině. „Úplně si nedovedu představit, že tam budou soutěžit ruští a běloruští sportovci,“ řekl Fiala.
  17:04aktualizováno  18:59

Premiér uvedl, že to říká při vědomí autonomie sportovního prostředí. Ministr zahraničí Jan Lipavský chce o této věci koncem týdne jednat s Národní sportovní agenturou a Českým olympijským výborem.

Proti účasti Rusů a Bělorusů je také zvolený prezident Petr Pavel. „Protože jsou součástí režimu, který se dnes chová barbarsky, překračuje všechna pravidla,“ řekl ČT Sport.

„Příslušníci ruské armády páchají válečné zločiny na Ukrajině a skutečně není možné být součástí procesu, kdy na jedné straně dáme možnost těmto sportovcům reprezentovat svou zemi a jejich zemím dáme možnost ten sport propagandisticky zneužít a na druhé straně budeme bojovat proti tomu, co jejich státy dělají,“ uvedl zvolený prezident Pavel

Koalici zemí, které by bojkotovaly olympijské hry 2024 v Paříži, se snaží vytvořit Polsko. O bojkotu her v případě účasti Ruska na nich mluví Ukrajina i státy Pobaltí. Mezinárodní olympijský výbor argumentuje, že neúčast v Paříži by byla porušením Olympijské charty.

Politický bojkot olympiády nechce Zeman, jehož mandát na Hradě končí 8. března

Dostatečný důvod pro bojkot olympiády z politických důvodů nevídí končící prezident Miloš Zeman. Připomněl letní olympijské hry v Moskvě v roce 1980, kterých se na výzvu USA nezúčastnili sportovci z více než 60 zemí na protest proti invazi Sovětského svazu do Afghánistánu, a olympiádu v Los Angeles o čtyři roky později, kterou v odvetu bojkotovaly země východního bloku a další státy ze sovětské sféry vlivu.

„Nevidím dostatečný důvod, proč z politických důvodů bojkotovat olympiádu. A když už, tak dost dobře nechápu, proč i v případě Běloruska, které se agrese na Ukrajině neúčastní,“ řekl v pondělí Zeman, jehož mandát skončí 8. března, televizi Prima při své návštěvě poslední zahraniční cestě na Slovensku.

Česká zahraniční politika působí jednotně, pochvaloval si při návštěvě ministerstva Fiala

Premiér Fiala se v pondělí v rámci bilančních návštěvách jednotlivých ministerstev se setkal s šéfem české diplomacie Janem Lipavským.

„Česká zahraniční politika působí jednotně a to je dobře,“ řekl premiér Fiala. Připomněl, že česká vláda podporovala co nejsilnější pomoc Ukrajině a naopak co nejtvrdší sankce vůči Rusku.

Zmínil přijetí takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje sestavovat na národní úrovni seznam osob, vůči nimž Česko zavede sankce.

Premiér Fiala poukázal na to, že Česko bude od července předsedat Visegrádské čtyřce, což je uskupení zahrnující Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Lipavský chce prosadit korespondenční volbu

„Určitě se chci letos zaměřit na ekonomickou diplomacii,“ uvedl po schůzce s předsedou vlády ministr zahraničí Jan Lipavský. Připravuje cesty do Indie, po Africe a také po Jižní Americe. „Přál bych si, aby se nám podařilo dotáhnout korespondenční volbu,“ řekl Lipavský,

Chystá novou koncepce zahraniční politiky, která má věnovat větší pozornost otázkám dodržování lidských práv a podrývání mezinárodního práva a nedodržování závazků ze strany Ruska.

„Nemůžeme se vyhnout situaci na Ukrajině, respektive agresivnímu a zločinnému chování Ruské federace proti Ukrajině. Víme, že ta současná situace je jen extrémním naplněním nějaké širší imperiální politiky ze strany Ruské federace, se kterou my se musíme jako středoevropský stát umět vypořádat,“ prohlásil před poslanci zahraničního výboru ministr Lipavský.

Současná koncepce podle ministra zahraničí nedostatečně reflektuje rostoucí asertivitu, někdy až agresivitu Čínské lidové republiky, a celou řadu dalších hrozeb, ať už jde o energetiku, změnu klimatu či surovinovou politiku.

Česko má „vlastní politiku jedné Číny“

„Česká republika přistupuje k Číně podobně jako většina našich západních spojenců a máme vlastní politiku jedné Číny, což je formulace, která naprosto přesně vyjadřuje tu skutečnost a je i dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky,“ uvedl premiér Fiala po posledním jednání vlády a zopakoval to i po pondělním jednání s Lipavským.

K postoji Česka k Číně a Tchaj-wanu přitáhlo pozornost to, že tchajwanská prezidenta Cchaj Jing-wen po zvolení nového prezidenta Petra Pavla telefonovala do Prahy, aby mu gratulovala. Na Tchaj-wan se také v březnu vypraví šéfka Sněmovna Markéta Pekarová Adamová. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací.

Fiala postupně objíždí resorty a hodnotí naplňování programového prohlášení vlády, která má za sebou víc než rok fungování. Minulý týden navštívil ministerstva průmyslu a obchodu a spravedlnosti, loni v prosinci třeba resorty zemědělství, pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí či zdravotnictví.

Po návštěvě premiéra zamířil šéf české diplomacie na návštěvu Severní Makedonie. Bude tam jednat o integraci Severní Makedonie do Evropské unie, dopadech ruské agrese na Ukrajině, situaci v regionu západního Balkánu či migraci.