Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bingo! Češtinu čeká rázné omlazení. Jazykovědci vytvářejí nový výkladový slovník

Česko

  7:00
PRAHA - Podobné dílo vyšlo naposledy před čtyřiceti lety. Mezitím však čeština přijala spoustu nových slov, jiná naopak vytlačila. Jazykovědci proto dávají dohromady nový výkladový slovník, který bude mít až 150 tisíc hesel. Zatím jsou hotova slova od písmene A, která by měla být zveřejněna už na přelomu roku.

Knihovna (ilustrační foto). foto: MAFRA - Tomáš Krist

Slovník má v prvním plánu vycházet elektronicky. Tištěná varianta se zvažuje. „Slovník spisovného jazyka českého vznikl před čtyřiceti lety, jeho první díl dokonce před půl stoletím. Mezitím vyšel jednosvazkový Slovník spisovné češtiny, ten byl ale omezenější, v podstatě čtvrtinový,“ popsala LN za tvůrce z Ústavu pro jazyk český Akademie věd Pavla Kochová.

Češi v zajetí sociálních bublin

Z nových slov se v Akademickém slovníku současné češtiny objeví například citoslovce bingo nebo caddie, což je nosič vaku s golfovými holemi. Podle Kochové se do slovníku také poprvé dostane archeoskanzen, amaroun nebo ageismus, pojem odkazující na věkovou diskriminaci. Slovo, které ze seznamu naopak vypadlo, je třeba arma – armádní prodejna.

Ajznboňák se ještě vešel

Šanci ještě odborníci dali některým heslům, která již postupně z jazyka mizí. Například: ajznboňák, apatyka nebo anžto. Prostor dostanou i slova, která se v běžné řeči již nějaký čas používají, ale ve slovníku se nikdy neobjevila.

„Začínáme zpracovávat písmeno G. Další písmena jsou v autorském rukopisu nebo jsou připravena pro redakční fázi,“ sdělila také Kochová. Všechny termíny, které se ve slovníku objeví, spadají do takzvané všeobecně rozšířené slovní zásoby. „Slovník zahrnuje slovní zásobu současné češtiny, tedy jazyk tří žijících generací,“ popsala Kochová. Jde tedy o jazyk používaný od roku 1945.

Cílovým uživatelem má být středoškolák, rodilý mluvčí. „Vzhledem k tomu, že čeština je jazyk malý, počítáme i s těmi nerodilými,“ upozornila Kochová. Jazykovědci odkazují na Josefa Jungmanna, podle kterého slovník patří k základním potřebám vzdělaného člověka.

Mohlo by vás zajímat