Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biopaliva u poslanců prošla. Přímou volbu prezidenta neprosadili

Česko

  12:30
PRAHA - Poslanci přehlasovali veto prezidenta republiky Václava Klause a prosadili vyšší podíl biopaliv. Přímou volbu prezidenta ale na posledních schůzi sněmovny před volbami zákonodárci neobhájili.

Prezident Václav Klaus

Novela zákona o ochraně ovzduší navyšuje od června podíl biosložky u benzinu z dosavadních 3,5 procenta na 4,1 procenta a u motorové nafty ze 4,5 procenta na rovných šest procent.

Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident vyjádřil nesouhlas a zákon vetoval.

"Především sám boj s CO2 je sám o sobě krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice," tvrdí prezident Klaus. Argumentuje také tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny.

Přímá volba prezidenta u poslanců neprošla

ČSSD podle očekávání neprosadila na poslední schůzi sněmovny před volbami zavedení přímé volby prezidenta a úpravu jeho pravomocí. Pro tuto změnu ústavy nezískala za tři roky od jejího předložení potřebnou ústavní většinu ani s KSČM, Stranou zelených a KDU-ČSL. Pro bylo jen 103 ze 146 přítomných poslanců, pro schválení bylo potřeba nejméně 120 hlasů.

Pokusů zavést přímou volbu prezidenta bylo v minulosti již několik, strany se ale většinou nakonec nedohodly na změnách prezidentských pravomocí. Po skandálech kolem minulé prezidentské volby většina stran slibovala, že příště budou volit prezidenta sami občané. Návrh předložila i bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS), Strana zelených navrhla uspořádat o zavedení přímé volby hlavy státu referendum.

Zásadní zdražení paliv nebude
S prezidentovými argumenty dnes před poslanci polemizovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Jeho připomínky označila jako významné, ale s tím, že ke všem je možné dát vysvětlení. Odmítla například, že by vyšší podíl biosložky výrazně zdražil benzin i naftu. Benzin podle ní podraží asi o půl procenta a nafta o asi 0,7 procenta. "K žádnému zásadnímu zvýšení ceny nedochází," ujišťovala poslance.

pole s řepkou - ilustrační foto

Ministryně také nepředpokládá, že by kvůli pěstování plodin pro pohonné hmoty zdražily potraviny. V tuzemsku se to týká tří plodin: pšenice, cukrové řepy a řepky. U pšenice podle ní směřuje do přimíchávání jen 1,5 procenta z celkové produkce, u cukrovky a řepky jen pětina z celkové produkce. K otázce možného ohrožení zdraví zplodinami z takto upravených pohonných hmot, použila argument, že všechny emise z motorů škodí zdraví a biosložka neškodí o nic víc.

Česko přimíchává nejméně biosložky
Zpravodaj zemědělského výboru Jiří Hanuš (KDU-ČSL) zdůraznil, že Česko je mezi středoevropskými zeměmi státem, který přimíchává nejméně.

Návrh ale opakovaně kritizovali občanští demokraté. Například Jaroslav Plachý prohlásil, že předloha je výsledkem tlaku lobbistických skupin a na závěr svého proslovu roztrhl volební program sociální demokracie. Sociální demokrat Pavel Němec mu pak vzkázal, že si dělá volební kampaň za peníze daňových poplatníků.

Zákon nakonec podpořilo 125 přítomných poslanců, hlavně sociálních demokratů, komunistů, ale i lidovců a zelených. Přidali se k nim i někteří občanští demokraté, kteří ale byli většinou proti. Poslance přišlo podpořit i několik stovek zemědělců, kteří demonstrovali v okolí sněmovny.

Evropská unie letos uvolnila studii, ze které vyplývá, že biopaliva ze zemědělských plodin mohou vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. Analýza uvádí, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu CO2 na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat