17. července 2018 18:05, aktualizováno  18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Biopark Štít dost nezajistil klec proti útěku šelem, majitel dostal pokutu 30 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Krátce před desátou hodinou dopoledne v Bio parku Štít na Hradecku utekli dva... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krátce před desátou hodinou dopoledne v Bio parku Štít na Hradecku utekli dva... | foto: Policie ČR

Klamoš (Hradecko) Soukromý Biopark Štít u obce Klamoš na Královéhradecku, z něhož v pondělí utekl lev a dva tygři, dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem. Zjistila to v úterý při kontrole Státní veterinární správa. Majitel bioparku Antonín Hnízdil dostal pokutu 30 000 korun za to, že dovoz zvířat řádně neoznámil úřadům. Musí těž zlepšit podmínky chovu. Na twitteru to uvedla Česká televize.

Ředitel hradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch řekl, že dosavadní způsob chovu šelem v přepravní kleci na valníku je podle zjištění veterinářů nevhodný. Valník s klecí lze podle veterinářů použít jen krátkodobě pro převoz zvířat. Chovatel podle Hantsche bude muset zřídit výběh či udělat kotce tak, aby šelmy měly dostatek prostoru.

 Zvířata utekla z klece v pondělí před 10:00. Třem veterinářům se dospělé šelmy podařilo kolem 12:30 uspávacími střelami naráz uspat. Nikdo nebyl zraněn. Okolnosti případu vyšetřuje policie. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že se zvířatům podařilo uvolnit jistící páčku u klece. Zvířata žila v přepravní kleci na valníku. 

V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v pondělí dopoledne před 10:00 utekli z klece dva tygři a lev.

V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v pondělí dopoledne před 10:00 utekli z klece dva tygři a lev.

Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína. Do bioparku je Hnízdil přivezl před třemi měsíci a chce je odvézt do nové zoo v Istanbulu. Dosud ale nezískal od úřadů povolení k vývozu zvířat z EU. Biopark Štít se na prezentaci na webu charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. 

Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v její části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou. Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále například želvy, koně, drůbež, kozy.

ČTK
  • 0Diskuse
Randstad s.r.o.
Plánovač výroby v automotive – Lipovka

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč