13. července 2017 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tajné služby učí české úředníky bránit se špionům. Ovládnout mobil je hračka, zjistili

Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Špionáž, TOP SECRET (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká kontrarozvědka (BIS) a rozvědka (ÚZSI) proškolila první „várku“ ministerských úředníků, jak odolávat nežádoucím vlivům a zájmům cizích mocností. Zpravodajské služby dlouhodobě upozorňují na podceňování vlivu zahraničních mocností v České republice. Cílem zájmu cizích špionů jsou státní instituce i soukromé firmy. Ekonomická a technologická špionáž hrozí zejména ze strany Ruska nebo Číny. Získáváním citlivých informací se ale netají ani západní státy, informuje BIS.

Historicky první školení, vedené odborníky z Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace, skončilo před týdnem a zúčastnilo se ho asi 14 úředníků, řekl Lidovkám cz. mluvčí BIS Ladislav Štícha. Šlo většinou o bezpečnostní ředitele ministerstev, kteří mají na starosti ochranu tajných informací. Právě významní úředníci státní správy jsou totiž v první linii boje se zájmy cizích mocností. O akci informovala BIS na svých stránkách.

Hlavním cílem přípravy je podle BIS naučit úředníky, jak se bránit zahraničním zpravodajcům, kteří se snaží získat citlivé a tajné informace. Zástupci ministerstev se tak například učí, jak se chovat v přítomnosti neznámých lidí, jak vůbec rozpoznat, že zájem cizího člověka už začíná být nebezpečný, co znamená bezpečné chování a samozřejmě, jak se co nejlépe bránit.

Někteří z úředníků podle BIS připustili, že je například překvapilo, jak rychle lze do nestřeženého mobilního telefonu nainstaloval program na odposlouchávání a získat přístup k datům. Zástupci ministerstev připouštěli, že v tomto ohledu se zatím chovali „trochu bezstarostně“.

„Špionáž je stará skoro jako lidstvo samo a v moderní době jsou její podoby stále sofistikovanější. Je bezpečnostním zájmem České republiky, aby státní správa dokázala tomuto nežádoucímu zájmu čelit, říká ředitel BIS Michal Koudelka.

V průběhu školení mohli úředníci nahlédnout do práce zpravodajských služeb a seznámit se s praktikami špionů. „Našim zájmem je především upozornit lidi ve státní správě, že i když si to nepřipouštějí, tak mohou být v hledáčku cizích mocností. Nemusí to být lidé přicházející do styku s utajovanými skutečnostmi, ale i řadoví úředníci, kteří mohou cizím špionům umožnit přístup do celého úřadu a k jeho informacím,“ upozorňuje Michal Koudelka.

BIS dlouhodobě upozorňuje na podceňování vlivu cizích mocností v České republice. Cílem zájmu totiž nejsou jen státní instituce, ale také firmy. I soukromé společnosti musí počítat s nežádoucím zájmem nejen ze strany zahraničních zpravodajských služeb ale také konkurence. Ekonomická a technologická špionáž rozhodně nehrozí jen ze strany zemí, jako jsou Rusko nebo Čína. Špionáže se ale nezříkají ani vyspělé západní státy.

Školení budou pokračovat až do konce roku.

msz, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz