4. ledna 2015 18:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

BIS: V Česku se pohyboval islámský fundamentalista placený ze zahraničí

Budova BIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BIS | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V Česku se údajně objevují případy, kdy islamisté ze zahraničí podporují penězi radikály, nebo se odvádějí finance do arabských zemí. Uvádí to důvodová zpráva k novele o tajných službách, kterou vládě předloží premiér Bohuslav Sobotka a šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang.

Novela se týká větší komunikace BIS s daňovou správou a bankami. Uvádí se v ní také různé případy podezřelých převodů peněz mezi neznámými lidmi. O zprávě informoval server Česká justice.

BIS by podle novely měla mít přístup k bankovním a daňovým účtům klienta či k údajům o telefonních číslech. Podle svého tvrzení není dnes schopná spolupracovat se zahraničními partnerskými službami, protože jim není schopná dodat konkrétní informace. Požadované pravomoce mají například tajné služby v Německu, Itálii, Francii nebo na Slovensku.

Analýza účtů

„Zpravodajská služba se zabývala v České republice pobývající osobou, kterou lze označit za islámského fundamentalistu. Veškeré víceméně pravidelné finanční příjmy této osoby pocházejí z některé z arabských zemí a slouží k financování nákladné náboženské činnosti,“ píše se podle serveru v textu s tím, že se může jednat i obracení na víru. „V souvislosti s prověřováním této osoby existovalo významné podezření, že by finanční příjmy plynoucí ze zahraničí mohly pocházet od rizikového subjektu. Odhalení této činnosti je úzce spojeno s analýzou pohybů finančních transakcí na jeho účtech,“ vysvětluje BIS, proč chce přístup k informacím o účtech konkrétních osob.

Zpravodajci ve zrpávě píší i o islámských organizacích, které působí v Česku. „Opakovaně jsou zjišťovány nesrovnalosti mezi udávanými příjmy a skutečnými výdaji těchto organizací,“ tvrdí BIS a znovu si stěžuje, že nemá přístup k bankovním účtům.

„Prověřování finančních převodů na konkrétních bankovních účtech se již několikrát stalo předmětem spolupráce se zahraničními partnerskými službami. V rámci této spolupráce nebyla partnerská česká zpravodajská služba schopna poskytnout více než velmi obecné informace,“ píše BIS.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz