14. ledna 2015 7:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zpravodajské hry? BIS vyšetřuje, kdo založil facebookový účet BIS

Falešný účet BIS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný účet BIS. | foto: Facebook

PRAHA Na Facebooku se objevila falešná stránka Bezpečnostní informační služby, nikoli poprvé. V obou případech se profily snaží působit jako oficiální prezentace BIS. Vyzývají například lidi k tomu, aby agenturu kontaktovali, nebo z její pozice komentují články v médiích. BIS se případem zabývá.

První stránka vznikla 8. ledna, tedy den po útoku na redakci Charlie Hebdo v Paříži. Jmenuje se Bezpečnostní Informační Služba BIS a v jednom z prohlášení na stránce stojí, že administrátor nebude na dotazy návštěvníků reagovat a že stránka je určena nadšencům do zpravodajských služeb nebo těm, kteří by chtěli BIS kontaktovat. 

„Pokud má kdokoliv z uživatelů Facebooku / návštěvník jakékoliv dotazy, připomínky, podněty či informace ohledně práce, činnosti BIS, nechť se neprodleně obrátí na naši webovou adresu, která je zde na této stránce uvedena a nahlásí nám písemně popřípadě telefonicky, co ho zajímá, trápí či jaké informace by nám, BIS chtěl sdělit, poskytnout,“ píše se v jednom z několika prohlášení.

Mluvčí BIS Jan Šubert tvrdí, že takové jednání je nepřípustné. „Intenzivně se tím zabýváme a snažíme se zjistit, kdo je v pozadí a co tato facebooková prezentace sleduje,“ řekl serveru Lidovky.cz. Šubrt navíc zdůraznil, že informace, které chtějí zpravodajci zveřejnit, jsou běžně dostupné na webu BIS. Odtud je také patrně čerpají i správci falešných facebookových stránek.

Zvířátka na falešném účtu BIS byla už v roce 2013.
Falešný účet se skutečně snaží, zveřejnil i parkovací místa.
Falešný účet BIS sdílí i fotky a videa se zvířaty.
Falešný účet BIS komentuje dění v policii.

Druhá stránka s podobným názvem BIS - Bezpečnostní Informační služba vznikla už v roce 2013. Sdílí články a komentuje je způsobem, který se snaží naznačovat, že jde o polooficiální komentář BIS. „Uvedené informace o politicích prověřujeme“ nebo méně oficiálně znějící komentář ke kauze Nagygate „Nečasovo pr*ání není žádná hra dycky se u toho tváří vážně. Klaus je do psaní mnohem víc hr, než Nečas do Nagyové - aspoň podle našich archivu,“ stojí na falešném profilu.

ČTĚTE TAKÉ:

Najdete na Lidovky.cz