Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm lidí loni odjelo z Česka bojovat za teroristy v Sýrii, ohlásila BIS

Budova BIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BIS | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sedm lidí loni odcestovalo z České republiky do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Všichni pocházeli z islámského světa, v Česku byli krátkodobě. Jejich návrat do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích. Uvedla to Bezpečnostní informační služba, která ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu o činnosti za rok 2015.

Podle českých zpravodajců IS zvýšil propagandu, jejímž cílem byl nábor dalších dobrovolníků, kteří by se přidali k radikálním ozbrojeným složkám.

BIS kvůli tomu začala sledovat aktivity lidí, kteří projevili sympatie k ideologii a činům IS. „V mladší generaci tuzemských muslimů odhalila několik sympatizantů. U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci,“ uvedla BIS ve výroční zprávě.

„Zdůrazňuji, že nešlo o občany ČR a pravidelná zpráva BIS pouze popisuje, že se tyto osoby krátce nacházely na našem území. I v tomto případě však platí, že neexistovala žádná konkrétní informace o hrozbě pro naše občany, „ reagoval na zprávu ministr vnitra Milan Chovanec.

BIS ve své zprávě rovněž varuje před zpravodajskými službami z Ruska a Číny, které v České republice loni působili nejvýznamněji. Zatímco čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice, Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí. Zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob.

Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. Podle BIS se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Snažili se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války.

Většina ruských zpravodajců působila v Česku na diplomatických postech. Svou příslušnost ke zpravodajské službě ovšem tajili, čímž ohrožovali bezpečnost a a jiné oprávněné zájmy České republiky, píše se ve zprávě.

Rusko také loni pokračovalo ve snahách prohloubit vliv, udržet a posílit pozice v české energetice, soustředilo se i na pokračování aktivit na poli ekonomické a vědeckotechnické rozvědky.

„Chci občany ČR znovu ujistit, že policie v rámci zajištění bezpečnosti s tajnými službami doma i v zahraničí úzce spolupracuje a stále platí, že v tuto chvíli nemají bezpečnostní složky žádnou informaci o konkrétní hrozbě teroristického útoku na našem území,“ dodal Chovanec.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...