1. září 2016 11:29, aktualizováno  15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sedm lidí loni odjelo z Česka bojovat za teroristy v Sýrii, ohlásila BIS

Budova BIS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova BIS | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sedm lidí loni odcestovalo z České republiky do Sýrie se záměrem připojit se k teroristickým organizacím. Všichni pocházeli z islámského světa, v Česku byli krátkodobě. Jejich návrat do EU by představoval vážnou bezpečnostní hrozbu kvůli možné účasti na teroristických útocích. Uvedla to Bezpečnostní informační služba, která ve čtvrtek zveřejnila výroční zprávu o činnosti za rok 2015.

Podle českých zpravodajců IS zvýšil propagandu, jejímž cílem byl nábor dalších dobrovolníků, kteří by se přidali k radikálním ozbrojeným složkám.

BIS kvůli tomu začala sledovat aktivity lidí, kteří projevili sympatie k ideologii a činům IS. „V mladší generaci tuzemských muslimů odhalila několik sympatizantů. U většiny z nich byly prezentované názory projevem psychické lability, frustrace či přímo nemoci,“ uvedla BIS ve výroční zprávě.

„Zdůrazňuji, že nešlo o občany ČR a pravidelná zpráva BIS pouze popisuje, že se tyto osoby krátce nacházely na našem území. I v tomto případě však platí, že neexistovala žádná konkrétní informace o hrozbě pro naše občany, „ reagoval na zprávu ministr vnitra Milan Chovanec.

BIS ve své zprávě rovněž varuje před zpravodajskými službami z Ruska a Číny, které v České republice loni působili nejvýznamněji. Zatímco čínské zájmy se soustředily na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice, Rusko loni vedlo hlavně informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí. Zpravodajci také vyvíjeli úsilí dostat se k dotacím prostřednictvím nastrčených osob.

Ze zahraničních rozvědek v tuzemsku loni dominovali podobně jako v minulých letech ruští zpravodajci. Podle BIS se snažili oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do českých médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Snažili se také narušovat vnitřní soudržnost a akceschopnost organizací NATO či EU šířením nepravdivých informací, které například vytvářely virtuální hrozbu války.

Většina ruských zpravodajců působila v Česku na diplomatických postech. Svou příslušnost ke zpravodajské službě ovšem tajili, čímž ohrožovali bezpečnost a a jiné oprávněné zájmy České republiky, píše se ve zprávě.

Rusko také loni pokračovalo ve snahách prohloubit vliv, udržet a posílit pozice v české energetice, soustředilo se i na pokračování aktivit na poli ekonomické a vědeckotechnické rozvědky.

„Chci občany ČR znovu ujistit, že policie v rámci zajištění bezpečnosti s tajnými službami doma i v zahraničí úzce spolupracuje a stále platí, že v tuto chvíli nemají bezpečnostní složky žádnou informaci o konkrétní hrozbě teroristického útoku na našem území,“ dodal Chovanec.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz