Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, jeho stav je vážný. V preventivní karanténě je i Duka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Wikimedia/Jiří Bubeníček/(CC BY-SA 3.0)

Praha Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to v sobotu večer Česká televize. Pražské arcibiskupství informaci potvrdilo a sdělilo, že stav emeritního pomocného biskupa je vážný. Monsignore Herbst leží na jednotce intenzivní péče.

V sobotu 28. března bylo u pražského pomocného biskupa Karla Herbsta potvrzeno onemocnění COVID 19. Byl převezen do pražské střešovické nemocnice na jednotku intenzivní péče. Jeho stav je vážný. Modleme se za jeho uzdravení,“ uvedlo Arcibiskupství pražské.

Herbst je v nemocnici podle webu České biskupské konference od pátku. Hospitalizován byl v Nemocnici pod Petřínem na jednotce intenzivní péče. Diagnostikován mu měl být plicní nález a problémy se srdcem, uvedl web.

Herbst, který se narodil v roce 1943, je emeritní pomocný biskup pražský. Na funkci pomocného biskupa na svou vlastní žádost rezignoval v roce 2016. Důvodem byla únava a vysoký věk.

Kardinál Duka se cítí zdráv

Podle ČT je kvůli pozitivnímu testu Herbsta v domácí karanténě Duka i další pražští biskupové. Podle webu Pražského arcibiskupství Dukovi v pražské arcidiecézi pomáhají kromě Herbsta také biskupové Václav Malý a Zdenek Wasserbauer.

Arcibiskupův mluvčí Romuald Štěpán Rob ČT řekl, že Duka se cítí naprosto zdráv, z preventivních důvodů se však bude držet v ústraní, aby dodržoval hygienická opatření. Bude i nadále pracovat a bude v kontaktu se spolupracovníky, dodal.

K sobotním 20:30 bylo podle webu ministerstva zdravotnictví v ČR potvrzeno 2622 nakažených, zemřelo 11 pacientů.

Nákaza ve Vatikánu

Šest lidí ve Vatikánu mělo pozitivní test na koronavirus, papež a jeho nejbližší ale mezi nimi nejsou, informoval britský list The Guardian s odvoláním na vatikánského mluvčího. Test byl proveden celkem 170 lidem, jedním z nakažených je i italský duchovní, který žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František, uvedl mluvčí Matteo Bruni ve svém prohlášení.

„Mohu potvrdit, že ani Svatý otec ani jeho nejbližší mezi těmi, kdo byli pozitivní, nejsou,“ uvedl Bruni. Testy nákazu prokázaly u další osoby, která byla v kontaktu s nakaženým duchovním. Tato osoba nicméně nežije v papežské rezidenci.

Papež František před prázdným Svatopetrským náměstím.

Papež František před prázdným Svatopetrským náměstím.

V moderní rezidenci, Domě svaté Marty, bydlí papež František od roku 2013. Podle listu La Stampa ale pontifik dbá na preventivní opatření a nějakou dobu už například nejí s ostatními ve společné jídelně. V rezidenci se nachází asi 130 pokojů.

Papež František se těší celkově dobrému zdraví. V mládí nicméně kvůli nemoci dýchacích cest přišel o část jedné plíce.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...