Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Bitva diplomatů o poklad

Česko

Španělé vedou s Brity při o největší poklad všech dob z vraku „Černé labutě“

PAŘÍŽ Onoho jitra 5. října 1804 španělská fregata se 36 děly Nuestra Seňora de las Mercedes y las Animas svedla svou poslední bitvu, píše francouzský deník Le Figaro. Koráb se z Peru, v té době španělské kolonie, vracel do Cádizu, útroby plné zlatých a stříbrných mincí. Toto jmění v Latinské Americe nahromadili španělští vojáci a obchodníci. Země byla téměř na dohled, když tu zaútočila eskadra britských lodí. O několik minut později rozmetala fregatu Armady obrovská exploze, která poslala ke dnu 249 námořníků i s bájným pokladem. Po tomto incidentu, 12. prosince, vstoupilo Španělsko do války proti Anglii, po boku napoleonské Francie.

O dvě století později se námořní bitva změnila v diplomatickou. Před rokem, 18. května 2007, americká firma Odyssey, specializující se na průzkum mořského dna, oznámila, že objevila „v mezinárodních vodách, kdesi v Atlantiku“, největší podmořský poklad, jaký byl kdy nalezen: na 500 000 zlatých a stříbrných mincí, většinou ve vynikajícím stavu, a stovky zlatých předmětů. Poklad o 17 tunách odhadnutý na téměř 500 milionů dolarů (osm miliard korun).

Španělsko bylo ihned ve střehu: proč Odyssey tak přísně střeží tajemství, kde přesně vrak leží? Podle majáku v Tarifě, na samém jihu Andalusie, neopustila loď hledačů pokladů zóny pod španělskou správou. Pak vstoupila do hry Velká Británie: Odyssey byla původně pověřena Londýnem, aby nalezla vrak lodi HMS Sussex, plavidla britské koruny, které se potopilo v roce 1694 u Gibraltaru s válečným pokladem na palubě.

Pokud jde o Peru, je situace podobná: mince byly zřejmě raženy tam, kde počátkem 19. století byla španělská kolonie. To zlato a stříbro nám násilím odebrali conquistadoři a jejich potomci, volají Peruánci. Je tedy logické, že toto „kulturní dědictví“ patří Limě. Spor se dostal až do Bílého domu: loni v červenci Madrid požádal americkou vládu, aby hájila práva států na lodě obsahující archeologické památky.

Boj o výsostné vody Od samého počátku však Madrid podezírá Odyssey, že nalezla poklad v jeho výsostných vodách, či lépe řečeno, na španělské lodi. Fotografie, kterou pořídil zaměstnanec gibraltarského přístavu a kterou koncem května zveřejnil deník ABC, tato podezření potvrzuje. Je na ní vidět stříbrná mince z 18. století s profilem španělského krále Karla IV. (1788-1808). To vede k domněnce, že oním vrakem není Sussex, ale španělská loď. Madrid tedy pobouřen tím, co považuje za „zločin proti španělskému kulturnímu dědictví“, podal 29. května 2007 žalobu k civilnímu soudu ve floridské Tampě, kde má firma Odyssey sídlo. Zrovna tam, kam byla z britské enklávy kořist vážící 17 tun urychleně a ve vší tichosti ve 2800 bílých bednách přepravena.

Bez ohledu na prohlídky na palubách lodí a početné stížnosti španělských úřadů u soudu v Tampě odmítají američtí hledači pokladů sdělit bližší údaje o vraku, který pokřtili krycím názvem Černá labuť a který prý nespadá pod svrchovanost žádné země. Podle mezinárodních námořních konvencí si nálezce pokladu může ponechat až 90 procent, pokud žádný stát neprokáže, že loď v době potopení nesla jeho vlajku. Před časem šéf Odyssey Greg Stemm přiznal, že poklad pochází z Mercedes, ovšem ihned ujistil, že jde jen o hypotézu. „Nemáme nic, co by nám pomohlo identifikovat ji s určitostí,“ trvá na svém. Podle Španělska je však takových důkazů mnoho.

Obrázek

Tajemný vrak „Černé labutě“ získal novou totožnost

Nalezený vrak lodi, přezdívaný svými objeviteli z americké společnosti Odyssey Černá labuť, byl původně před rokem identifikován jako britský škuner HMS Sussex, který se potopil nedaleko Gibraltaru v roce 1694, na jehož palubě mohl být významný poklad.

Nynější zkoumání Španělské vlády ukazuje, že se jedná pravděpodobně o vrak španělské fregaty Nuestra Senora de las Mercedes y las Animas, která cestou z Peru do Cádizu svedla svedla 5. října 1804 nedaleko mysu Santa Maria svou poslední bitvu s aglickou eskadrou. Přestože vrak lodi pravděpodobně leží v mezinárodních vodách, podle mezinárodních smluv jeho obsah patří státu, pod jehož vlajkou se plavila.

mys Santa Maria, kde na dosah pobřeží klesla po bitvě ke dnu fregata Nuestra Senora de las Mercedes y las Animas

Na zveřejněných stříbrných mincích z 18. století je vidět podobizna španělského krále Karla IV.

Greg Stemm, spoluzakladatel Odyssey Marine Exploration, si se zaměstnankyní prohlíží část z nalezených 17 tun stříbrných a zlatých mincí. Zlomek pokladu, uložený ve stovkách umělohmotných kontejnerů, přepravila společnost letecky do USA.

Poklad byl ze dna vyzdvižen pomocí dálkově ovládaného podmořského stroje

Autor: