Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitva na Tankovém dni v Lešanech byla letos mimořádná, podívat se na ni přišlo 20 tisíc lidí

Česko

  16:52
Lešany (Benešovsko) - Bitva na Tankovém dni v Lešanech byla letos mimořádná přípravou i pojetím bojových akcí. V rámci programu byl předveden i první tank, který byl ve výzbroji československé armády, řekl v sobotu Andrej Halada z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu (VHÚ). Na letošní šestnáctý ročník akce podle něj přišlo zhruba 20 tisíc návštěvníků. Vojenské technické muzeum Lešany je součástí VHÚ.

"Bylo to nesmírně efektní, přímo spektakulární by se dalo říci, diváci byli nadšení," uvedl Andrej Halada z tiskového oddělení Vojenského historického ústavu (VHÚ). foto: ČTK

Opravdovým vrcholem programu podle Halady byla bitva, kterou předvedly dva kluby vojenské historie. Představovala střetnutí německé a americké armády ve druhé světové válce. „Bylo to nesmírně efektní, přímo spektakulární by se dalo říci, diváci byli nadšení,“ uvedl Halada. Publikum nadchly efekty jako plamenomet či střelba z německé houfnice, střílelo se také z tanků, z pěchotních zbraní a podobně. „Bylo vidět, že bitva byla dobře sehraná,“ dodal Halada.

Vrcholem programu Tankového dne 1. září 2018 v Lešanech byla bitva, kterou...
Chlapec odpočívá na otočné věži tanku 1. září 2018 v Lešanech během Tankového...

Sté výročí vzniku republiky připomněl první tank ve výzbroji československé armády po roce 1918 Renault FT-17. Stroj byl do ČR převezen z francouzského muzea, na českém území se veřejnosti představil po 80 letech. Při oficiálním zahájení dnešní akce zhruba pětkrát objel arénu, aby si ho mohli diváci detailně prohlédnout. Společně s ním jely tank LT 38, což je československý tank z předválečné doby, a tank T-72M4 CZ, což je současný tank české armády. Součástí programu bylo předvedení i několika dalších tanků, které dokumentovaly vývoj této techniky v uplynulém století.

Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat