PRAHA Kuřáci v Česku budou dnes trnout. Poslanci mají rozhodnout o návrhu na zavedení zákazu kouření v restauracích, barech a kavárnách.
Návrh předložil poslanec ODS Boris Šťastný. Původně chtěl, aby se ochrana nekuřáků zvýšila důsledným oddělením kuřáků a nekuřáků do zvláštních místností.
V průběhu dlouhých debat nad předloženým návrhem ale Šťastný přitvrdil. Za nejúčinnější ochranu před škodlivými důsledky kouření považuje úplný zákaz kouření v celém pohostinství.
„Je to také jediná možnost, jak ochránit i více než 90 000 zaměstnanců v pohostinství, a zároveň je to nejspravedlivější řešení i vůči podnikatelům. A je to i nejvymahatelnější, pro občany nejsrozumitelnější řešení,“ míní Šťastný.
Poslanci nakonec budou mít na stole několik různých variant -od úplného zákazu až po úplnou svobodu provozovatele, zda bude jeho podnik kuřácký či nekuřácký. Dalšími jsou původní Šťastného návrh na oddělené prostory a jeho modifikace poslancem ČSSD Jaroslavem Krákorou na stavebně oddělené prostory od 100 metrů čtverečních výměry podniku. Hospodářský výbor sněmovny dokonce navrhl, aby se v restauracích mohlo kouřit neomezeně, pokud se v nich nevaří.
Zřejmě klíčový souboj svedou zastánci ochrany zdraví v čele se Šťastným se zastánci svobody kuřáků už o samu proceduru hlasování. Zpravodaj novely zákona, poslanec ČSSD Kosta Dimitrov, navrhne, aby se hlasovalo od nejtvrdší varianty k nejliberálnější. Naopak, zastánkyně kuřáků, poslankyně ODS Jana Rybínová, předloží úplně opačný návrh.
„Domnívám se, že z pohledu regulace kouření je nejlepší, když si každý provozovatel sám vybere, zda se v jeho podniku bude kouřit, a viditelně to u vchodu označí,“ soudí Rybínová.
Ta varianta, která se ocitne na konci seznamu hlasování, má radikálně sníženou šanci na přijetí. Jakmile totiž poslanci jednu možnost odsouhlasí, ostatní se automaticky stávají nehlasovatelné.