Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

BlackBerry je chytrý. Prý až moc

Česko

Hrozba národní bezpečnosti? Přibývá zemí, které se bojí mobilních telefonů BlackBerry

Telefon BlackBerry vadí mnoha arabským zemím a také například Indii.

Přístroj šifruje posílané zprávy a vlády ho nemohou odposlouchávat. Naší zemi hrozí bezpečnostní riziko, tvrdí.

BEJRÚT, BRUSEL, PRAHA Indie, Spojené arabské emiráty a nejnověji i Libanon chtějí omezit používání chytrého telefonu BlackBerry. Zařízení kanadské firmy Research In Motion (RIM) šifruje odesílaná data, a tajné služby tak nemají ke komunikaci přístup.

V Saúdské Arábii ode dneška platí zákaz posílat přes BlackBerry rychlé zprávy. Spojené arabské emiráty funkci zakážou v říjnu a o podobném kroku údajně přemýšlí i Omán a Kuvajt.

Vlády se prý bojí možného zneužití teroristy a dubajské úřady navíc poukazují na pronikání nežádoucích kulturních vlivů.

Mluvčí české Bezpečnostní informační služby Jan Šubert ale namítá, že o nijak dokonalý systém nejde. „Když posíláme nějakou zprávu s označením tajné nebo přísně tajné, nikdy bychom nepoužili telefon BlackBerry,“ říká Šubert. Prošetříme to Libanonská samospráva nicméně hodlá možná rizika prošetřit. „Posoudíme tuto věc ze všech stran. Prověříme otázky bezpečnostní, technické, ekonomické, finanční a právní,“ řekl pro Reuters Imad Hoballah, vedoucí libanonského Telekomunikačního regulačního úřadu.

K systému se podezřívavě staví také Indové. Ti po společnosti RIM požadují, aby alespoň datový server zprovoznila i na jejím území. Úřady by tak měly k informacím v případě potřeby snazší přístup. Nyní šifrovaná data proudí přes Kanadu a Velkou Británii a servery podléhají tamním zákonům.

Země brojící proti BlackBerry namítají, že společnost RIM umožňuje tajným službám jiných států do zpráv nahlédnout.

Američané jsou na tom líp Například v USA mohou agenti požádat o vydání soudního příkazu a RIM musí přístup do databáze zprostředkovat.

Umožňuje jim to zákon Patriot Act z roku 2001, který má usnadnit boj proti terorismu. Kanadská firma ale odmítá sdělit, co přesně Američanům poskytuje.

Ačkoli se zprvu zdálo, že k omezení BlackBerry přistoupí i Indonésie, tyto domněnky včera dementovalo tamní ministerstvo pro komunikaci a informační technologie.

„V žádném případě neplánujeme zavést nějaké restriktivní opatření,“ stojí v tiskovém prohlášení. Indonéské ministerstvo nevidí pro regulaci „žádný silný podnět a důvod“. BlackBerry ovšem svým pracovníkům dokonce zakázala také Evropská komise. Důvodem jsou rostoucí obavy o bezpečné používání těchto komunikátorů.

Komisaři přehodnotili svůj původní výběr chytrých telefonů, které budou používat, z roku 2008. Místo BlackBerry se rozhodl Brusel používat přístroje od firmy Apple a tchajwanské HTC. Ty, na rozdíl od společnosti RIM, nemají kontrolu nad svou sítí a nad šifrovací technologií přenosu dat.

Komise zaměstnává 32 tisíc lidí, z nichž 2,5 tisíce ale už BlackBerry vlastní.

***

„CHYTRÝ“ MOBIL BLACKBERRY

Výrobce: kanadská společnost Research in Motion(RIM)

Přednost: „Jednoduché ovládání“ Možnost ovládat telefon přes vzdálené sevisní centrum (úplná blokace, zákaz instalace), bezpečnost na něm uložených dat

Funkce, které ho činí výjimečným: instant messaging (rychlé posílání textových zpráv), Push e-mail (veškeré e-maily se ihned objeví v mobilu) Telefon je velmi oblíben mezi manažery V posledních dnech se tyto telefony rozhodla zakázat Saúdská Arábie od 6. srpna, a to právě kvůli funkci instant messaging Používání nedoporučuje Evropská komise Spojené arabské emiráty a Indie silně zvažují zákaz používání tohoto přístroje Obecně některým zemím vadí, že jejich zpravodajské služby nejsou schopny kvůli tomuto telefonu sledovat úniky dat

ANKETA

Používáte mobilní telefony BlackBerry? Jiří Mareček Plzeňský Prazdroj „V Prazdroji používají BlackBerry někteří manažeři i členové nejvyššího vedení. Máme v této souvislosti speciální směrnice o používání informačních technologií a paměťových zařízení.“ Ladislav Kříž ČEZ „Většina managementu naší společnosti používá mobilní přístroje BlackBerry. Využíváme je kvůli jejich bezpečnosti.“ Petr Kheil Hewlett-Packard „Nepoužíváme smartphone BlackBerry. Naši zaměstnanci používají pro komunikaci smartphony (chytré telefony) na bázi Windows Mobile, v budoucnu pak WebOS.“ Jan Melša Policejní prezidium „Tento telefon Policie České republiky nepoužívá.“ Vendula Voláková Česká spořitelna „Mobil BlackBerry v České spořitelně nepoužíváme.“

Vývoj ceny akcií kanadské firmy RIM, výrobce mobilů BlackBerry (v dolarech za akcii) Zdroj: REUTERS

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...