Obřadu se zúčastnilo na 250 tisíc lidí.
VARŠAVA/PRAHA Uplynulo bezmála šestadvacet let od zatčení a umučení Jerzyho Popieluszka, jehož pohřeb se v Polsku na podzim roku 1984 proměnil v jednu z největších demonstrací proti komunistickému režimu. Účastnilo se jej tehdy na dvě stě padesát tisíc lidí a právě stejný počet přívrženců tohoto duchovního vůdce zaplnil včera podle informací deníku Gazeta Wyborcza varšavské Pilsudského náměstí. Tentokrát se ctitelé Popieluszkovy památky sešli kvůli obřadu jeho blahořečení.
„Jsme na něj velmi hrdí. Byl to vynikající a statečný muž,“ řekla zpravodaji agentury AP Wieslawa Nowaková. „Kázal pravdu a za kázání pravdy byl také zavražděn,“ dodala sedmapadesátiletá účetní, která se na obřad do hlavního města vypravila brzy ráno z městečka Grajewo, které leží nedaleko Popieluszkova rodiště.
Stejně jako před šestadvaceti lety, i včera se obřadu zúčastnil bývalý polský prezident Lech Walesa, spoluzakladatel protirežimního hnutí Solidarita, jehož byl Popieluszko aktivním stoupencem. Na významnou církevní slavnost se dostavili také polský premiér Donald Tusk, maršálkové Sejmu i Senátu Bronislav Komorowski a Bogdan Borusewicz či bratr nedávno tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczynského Jaroslaw. Zvlášť čestným hostem slavnostního prohlášení Jerzyho Popieluszka blahoslaveným byla matka tohoto církevního mučedníka zvaného „kněz Solidarity“ Marianna Popieluszková, která před několika dny oslavila úctyhodné sté narozeniny.
Z katolické církve se do centra metropole sjelo na sto biskupů a šestnáct set kněží z Polska i ze zahraničí. Obřad blahořečení a mši svatou celebroval zvláštní vyslanec papežského stolce a předseda vatikánské Kongregace pro svatořečení arcibiskup Angelo Amato. „Dožadoval se svobody vyznání pro občany i duchovní,“ uvedl mimo jiné arcibiskup o Popieluszkovi. Po mši se vydalo početné procesí s relikviemi blahoslaveného na několikahodinovou pouť do (zatím nedostavěné) svatyně Boží prozřetelnosti na jihu metropole.
Blahořečení Jerzyho Popieluszka umožnil papež Benedikt XVI. podpisem dekretu, jímž duchovního vůdce prohlásil mučedníkem a přiřkl mu tak status „ctihodného“. V případech, kdy nejsou kandidáti navrženi k blahořečení považování za mučedníky, je nejprve nutné prokázat, že učinili zázrak. Blahořečení neboli beatifikace je v římskokatolické církvi stupněm před prohlášením za svatého.
Jerzy Popieluszko působil od roku 1980 ve varšavském kostele sv. Stanislava Kostky a za výjimečného stavu zde sloužil tzv. Mše za vlast. Roku 1984, v sedmatřiceti letech, byl zatčen a umučen příslušníky polské tajné policie. Nalezen byl v přehradě na řece Visle.