Fiasko vládní koalice. Chyběly jí hlasy, schůze Sněmovny ani nezačala

  13:16aktualizováno  16:29
Blamáží vládní čtyřkoalice skončila její snaha na mimořádné schůzi jednat o některých návrzích, na kterých vládě záleželo. Ani na tři pokusy se čtyřkoalici nepodařilo prosadit schválení programu schůze, která tak skončila dříve, než vůbec začala.

Vládních poslanců nepřišlo dost do práce ve stejný den, kdy předsedové stran koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) podepisovali koaliční smlouvu a politici SPOLU zahájili v Praze kontaktní volební kampaň.

Při prvním pokusu o schválení programu schůze zpochybnil výsledek hlasování ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, který řekl, že hlasoval pro program, ale na listině o hlasování měl křížek – tedy, že se zdržel.

Podruhé chybu nahlásil chybu poslanec STAN Petr Letocha, hlasoval pro, ale na listině měl proti.

Napotřetí už ale koalice nenašla nikoho, kdo by vládní fiasko odvrátil. Pro schválení programu hlasovalo 78 ze 158 přítomných poslanců. Koalice ale potřebovala 80 hlasů, dva hlasy tak vládě chyběly.

„Důležité je, abychom schválili středeční program další mimořádné schůze, kde budou třetí čtení. Pevně věřím, že se to podaří. Dále je to na jednání předsedů klubů, jak svolat další mimořádnou schůzi, abychom tyto důležité body, které nebyly projednány, mohli projednat,“ řekla místopředsedkyně Sněmovny za STAN Věra Kovářová.

Nic než šmírování, vadí ANO návrh registrace turistů. Regulace Airbnb neprojde

Poslanci na mimořádné schůzi měli jednat například o povinné registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Z novely zákona o podnikání v oblasti cestovního ruchu nakonec zřejmě zmizí možnost obcí omezovat krátkodobé ubytování v bytech.

To, aby obce mohly regulovat na svém území krátkodobé pronájmy v bytech a bytových domech, které jsou nabízené přes online platformy jako Airbnb či Booking, navrhla vláda. I přes výhrady ODS to prosadil tehdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Ale Bartoš už ve vládě není, stejně jako Piráti, a odstranit tuto pasáž z novely zákona o podnikání v cestovním ruchu navrhl výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

V koalici zatím není shoda na úpravě, která by zúžila okruh údajů o hostech zapisovaných do systému kvůli ochraně jejich soukromí.

„Systém eTurista není ničím jiným než nástrojem vlády, policie či zpravodajských služeb pro šmírování pohybu obyvatel a turistů! Informace o tom, kdy, kde a s kým jste, a to všechno prakticky v reálném čase, chce mít stát k dispozici údajně kvůli snížení administrativy podnikatelům a zvýšení bezpečnosti. Naše hnutí si plně uvědomuje, že svoboda každého z nás je to nejcennější, co máme. Jakékoliv zásahy státu do soukromí jedinců striktně odmítáme,“ odmítl na sociální síti X vládní návrh místopředseda ANO Robert Králíček. A jeho příspěvek sdílel i šéf hnutí Andrej Babiš, takže jej lze považovat za oficiální názor opozičního hnutí.

Poslanci měli jednat i o návrhu na rozšíření pravomocí společenství obcí, kde je spor o možnost obcí posunout dobu nočního klidu. Zastupitelstva by podle návrhu nově mohla stanovit začátek nočního klidu v období od června do konce září na půlnoc o nocích z pátků na sobotu, ze sobot na neděle a o nocích před státními svátky. Kritici tvrdí, že taková možnost jde na ruku festivalům na úkor obyvatel.

Znovu nedošlo na zálohování PET lahví

Na programu schůze byl i návrh ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL na zálohování PET lahví a nápojových plechovek.

Nesešlapané a neponičené lahve a plechovky by v případě jeho přijetí vykupovaly za čtyři koruny obchody a benzinové pumpy s plochou nad 50 metrů čtverečních.

Když poslanci začali návrh projednávat před dvěma týdny, v sále po úvodním vystoupení Hladíka nebylo dost poslanců, aby vůbec mohli v jednání pokračovat. Pro tento návrh je úterní blamáž koalice zřejmě „posledním hřebíčkem“ do rakve. Šance na jeho prosazení do konce volebního období byla už dříve minimální. Nyní ještě klesla.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.