Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blanka a černá stavba? Jde o infantilní Hudečkovu hru, míní Bém

Česko

  8:00aktualizováno  18:00
PRAHA - Pražský magistrát ve středu zpochybnil smlouvy na budování tunelu Blanka. Mnohamiliardový projekt tak fakticky vedení města označilo nálepkou: černá stavba. Na Pavla Béma pak nynější vládci Prahy už poněkolikáté ukázali prstem jako na viníka současné situace. Bém to odmítá a scénář s černu stavbou popsal jako "infantilní hru".

Bývalý primátor považuje poslední vyjádření primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) za směšné. "Infantilní Hudečkova hra na 'černou stavbu' nevyjde. Hra s primitivním cílem: pokusit se zastřít svoji totální politickou hloupost a manažerskou nezodpovědnost," reagoval Bém v SMS pro server Lidovky.cz na poslední vývoj kolem Blanky.

Hudeček s Metrostavem dále jedná

Primátor Tomáš Hudeček v tiskovém prohlášení uvedl, že prioritou je tunelový komplex Blanka v co nejkratší době zprovoznit.  "Pražané nesmí být rukojmím. Na základě zjištění kontrolního odboru však nemůžeme platit zákonnou cestou. Proto ve čtvrtek byla ze strany Hlavního města Prahy oslovena společnost Metrostav," uvedl Hudeček a doplnil: "Nebudu činit žádné protiprávní kroky a vzhledem k tomu, že prozatímní závěry kontroly mluví o neplatnosti smlouvy. Nemůžeme v souladu se zákonem dát pokyn k proplacení peněz společnosti Metrostav. Platit začneme ve chvíli, kdy bude vše podle zákona."

Že by smlouva mezi Prahou a firmou Metrostav byla od začátku neplatná, je podle Béma nesmysl. "Uzavírání smlouvy o stavbě tunelu Blanka dohlížela desítka právníků a kontroloval jej Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," napsal Bém. Právě za jeho vlády nad Prahou v roce 2007 začala výstavba tunelového komplexu, který by měl sloužit jako součást vnitřního obchvatu města. Původně měl komplex stát 28 miliard, avšak po Bémově odchodu z radnice se ukázalo, že stavba spolkne dalších zhruba deset miliard navíc.

Podle Béma město v čele s Tomášem Hudečkem neřídí stavbu tunelu tak, jak by mělo. Kvůli nečinnosti rostou náklady, stavba se prodražuje a ještě k tomu zpožďuje. "Teď se pan primátor začal bát trestního stíhání. Je to pouze a jenom hysterický křik ve snaze zachránit si svůj vlastní krk," míní bývalý primátor.

Vedení města oznámilo, že je smlouva mezi Metrostavem a městem neplatná, protože ji nikdy neprojednala rada ani zastupitelstvo. Město podle něho nelegální stavbu nemůže dál financovat a přestalo Metrostavu platit. Firma namítá, že v archivu existuje například dokument z 26. září 2006 na němž pražští radní schválili vítěze soutěže na výstavbu tunelového komplexu. Dalším dokumentem je pak usnesení rady z 10. dubna 2007, v němž zakázku Metrostavu přiklepla.

Metrostav magistrátu ve středu oznámil, že stavbu přerušuje. Chybí mu totiž platba ve výši 2,1 miliardy korun. Magistrát si nyní nechá vypracovat právní stanovisko k závěru kontrolního odboru.

Bém a Blanka

Výstavbu tunelů schválilo vedení města v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS) s tím, že bude stát asi 28 miliard korun. Na začátku roku 2011 ale nové vedení města zjistilo, že by se cena měla vyšplhat na 38 miliard. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který byl ve funkci od listopadu 2010 do května 2013, nechal některé práce seškrtat, výsledná cena by nakonec měla činit 36 miliard korun.

I po dokončení bude kritizovaný tunelový komplex Blanka zatěžovat pražský rozpočet. Na jeho provoz totiž Praha ročně vynaloží asi 200 milionů korun, řekl loni v listopadu náměstek primátora Josef Nosek (ODS).

Výstavbu provázela už dříve celá řada závažných problémů, mj. se na stavbě tunelů několikrát propadla zemina, objevila se řada vážných problémů kolem financování stavby, stavebních povolení, proti stavbě protestovali obyvatelé z okolí.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!