18. června 2014 9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špatná zpráva pro magistrát. Tunel Blanka se do voleb neotevře

Práce se zastavily na konci loňského roku kvůli sporu Metrostavu s Prahou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce se zastavily na konci loňského roku kvůli sporu Metrostavu s Prahou. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Otevření tunelu Blanka se pravděpodobně opět odloží. Firma ČKD Praha DIZ, která má na starosti dodávku technologických částí tunelu, totiž pravděpodobně nestihne práci dokončit ani před komunálními volbami. Ty připadají na 10. a 11. října. Vyplývá to z dopisu, který firma zaslala magistrátu. Tunel se tak zprovozní zřejmě až na přelomu roku.

Kolem aktuálního termínu otevření panují silné politické tlaky. Praha přesný termín oficiálně nesdělila, mluvilo se ale údajně o 4. říjnu. Vládnoucí TOP 09 by se totiž hodilo spustit provoz v Blance ještě před volbami, které se uskuteční 10. a 11. října. Političtí konkurenti ale podle zdrojů z pražské politiky usilují o to, aby TOP 09 slavnostně přestřihnout pásku nestihla.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma ČKD Praha DIZ v minulosti uzavřela s městem smlouvu na práce za zhruba pět miliard korun. V dopise, který na začátku týdne poslala magistrátu, píše, že jí Praha dluží 550 milionů korun. Praha navíc dlouho otálela se zadáním zakázky na stavbu velínů, bez kterých by se provoz v Blance nemůže rozjet. A ČKD nyní tvrdí, že plánovaný termín nestihne. Už dřív se mluvilo o tom, že na práci potřebuje zhruba půl roku. Což by znamenalo dokončení Blanky zřejmě až na přelomu roku.

Stavbu důležité dopravní stavby, která bude městskou pokladnu stát více než 36 miliard korun, schválila někdejší politická garnitura v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS). Náklady se ale v průběhu let navýšily o několik miliard. Současné vedení města tvrdí, že hledá zákonnou cestu, jak problematické faktury proplatit. Vede proto arbitráž se stavební firmou Metrostav. K soudu půjde i se správcem stavby, firmou Inženýring dopravních staveb. Zprovoznění tunelu původně plánované na rok 2011 se proto už několikrát odložilo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!