Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Blatný bude bránit obcházení standardních schvalovacích postupů u vakcín a léků na covid

Ministr zdravotnictví Jan blatný. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude aktivně bránit tomu, aby v Česku byly používány protiepidemické léky a vakcíny, které by nebyly standardně schváleny. Řekl to ve čtvrtek senátorům v debatě o unijním postupu proti nemoci covid-19.
  16:19aktualizováno  17:50

Kolem Sputniku se ve sněmovně rozpoutala bouřlivá debata. Jedná se o bezpečnost našich lidí, řekl lidovec

Ministr reagoval na informaci, podle níž prezident Miloš Zeman po poradě s Blatného předchůdcem Romanem Prymulou chce, aby zatím neschválenou ruskou vakcínu Sputnik V prozkoumali čeští univerzitní vědci a dali vládě doporučení k jejímu užití. Zeman se kvůli tomu obrátil na rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimu, potvrdil serveru Seznam zprávy prezidentův mluvčí.

Ruská vakcína Sputnik V.
Ruská vakcína Sputnik V.

Zima prostřednictvím svého mluvčího Václava Hájka sdělil, že konkrétní žádost k testování vakcíny Sputnik V na univerzitě neobdržel. „Minulý týden jsem na toto téma krátce telefonicky hovořil s profesorem Prymulou. Od té doby jsem však ani od něj, ani z Kanceláře prezidenta republiky neobdržel žádnou konkrétní žádost s bližšími podrobnostmi,“ řekl rektor.

Sputnik může na cestu stačit, ale nemusí. Nové covidové pasy jeho používání neřeší

„Pokud by někdo chtěl obcházet Státní ústav pro kontrolu léčiv a ministerstvo zdravotnictví, budu tomu aktivně bránit,“ prohlásil ministr. Blatný slíbil, že dokud bude ministrem, bude trvat na dodržování standardních schvalovacích procesů a pravidel, které jsou založeny na odborných posouzeních. „Dokud budu ministrem, budu na tomto postupu trvat,“ dodal.

Zeman už dříve uvedl, že Blatný by měl jako ministr zdravotnictví skončit. K důvodům patří to, že odmítá bez schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) umožnit v ČR používání ruské nebo čínské vakcíny.

Senátoři podpořili Blatného stanovisko nepovolit použití vakcíny Sputnik V, aniž projde standardním schvalovacím procesem. Vláda by pak měla zajišťovala pouze takové vakcíny, které jsou na základě kladného vědeckého doporučení EMA registrovány pro použití v EU. Vláda by rovněž měla s ohledem na rozsah epidemie v ČR představit adekvátní komunikační kampaň, která se srozumitelně vymezí vůči dezinformacím a bude je systematicky vyvracet.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...