Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všechny obchody otevřou nejdříve 30. listopadu, míní Blatný. Podle něj je nezbytné dál dodržovat opatření

Praha Vývoj epidemie koronaviru vykazuje známky brzdění, je ale nezbytné pokračovat v dodržování vládních opatření, řekl poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Za hlavní důvod pro další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů pokládá ministr snahu udržet sníženou mobilitu lidí a tím možnost sociálních kontaktů.

Blatný očekává, že před Vánoci by se Česko mohlo dostat díky opatřením na stupeň tři v novém protiepidemickém systému.

Pokud nastane jiný rizikový scénář a Česko bude bez regulace několik týdnů před Vánoci, nastane neřízené promořování populace, varoval Blatný. „Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin,“ popisoval ministr. V takovém případě by podle něho hrozila v lednu další vlna epidemie.

Blatný k nynějším stavu epidemie také řekl, že jeden nakažený člověk v současné době infikuje v průměru dalšího 0,7 člověka. Počet hospitalizovaných s covidem sice klesá, vážně nemocných je ale stále přes 1000 a každý den se nově nakazí přes 1000 seniorů, uvedl. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Zleva premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy...

„Navzdory pozitivním signálům je nezbytné pokračovat v dodržování opatření. Jen tak bude systém udržitelný,“ zdůraznil. Stále podle něho trvá komunitní šíření onemocnění.

Prodloužení nouzového stavu je podle ministra nutné kvůli tomu, že k regulacím je třeba využít krizového zákona. Platnost nouzového stavu vyžadují všechna pásma opatření k omezení šíření covidu v protiepidemickém systému.

Obchody otevřou nejdřív na konci listopadu

V odpovědích na dotazy poslanců ministr řekl, že s velkou mírou pravděpodobnosti klesne situace podle tabulky PES na třetí stupeň ještě před vánočními svátky. Nyní platí omezení podle pátého.

Všechny obchody se podle Blatného mohou otevřít, když se Česká republika podle systému PES bude moci přesunout do třetího stupně rizika. Nyní platí omezení podle pátého. Podle ministra by se Česko v ideálním případě mohlo dostat do 3. stupně nejdříve 30. listopadu. Zdůraznil ale, že to nemůže slíbit, jde podle něj o možnost, o kterou se může vláda snažit.

K dotazům, které se týkaly například fungování autosalonů a obcházení jejich uzavření, uvedl, že pokud by je vláda otevřela, objeví se řada dalších podnikatelů s požadavky na otevření jejich podniků. Pokud by se otevřely všechny obchody, zvýšilo by to extrémním způsobem mobilitu občanů, a tím i počet jejich kontaktů, varoval ministr.

Ohledně psích kadeřnictví poznamenal, že pes není člověk. Pokud majitel zanechá svého psa v psím kadeřnictví, tak tam s ním nezůstává, uvedl. V případě autobusové dopravy, která zůstává bez omezení, řekl, že jinak by musel zavřít hromadnou dopravu, ale nemůže kvůli tomu rezignovat na opatření tam, kde je může zavést, tedy třeba v obchodních centrech. „Není to nelogické,“ poznamenal.

K dotazům na případné změny tabulky uvedl, že bude vládě doporučovat, aby tabulku neměnila v krátkých časových intervalech. Časté změny by podle něj snížily důvěru občanů a zhoršilo by to fungování systému.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!