Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blažek jednal v Rusku o vydávání osob. Měsíc poté tam vrátil Torubarova

Česko

  6:00
PRAHA - Je to pouhá shoda okolností, nebo osud podnikatele Alexeje Torubarova zpečetila březnová cesta Pavla Blažka (ODS) do Moskvy, kde se setkal se svým protějškem Alexandrem Konovalovem? Jedním z témat, o nichž tam ministr spravedlnosti jednal, bylo vydávání osob. Měsíc na to svým podpisem zpečetil Torubarovův osud, když povolil jeho extradici do Ruska. Blažek jakoukoliv souvislost mezi kauzou a návštěvou odmítá.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se svým protějškem Alexandrem Konovalovem. foto: Ministerstvo spravedlnosti

V Rusku ministr spravedlnosti Blažek pobýval 12. až 15. března, hlavním bodem návštěvy bylo setkání s jeho protějškem, ruským ministrem spravedlnosti Alexandrem V. Konovalovem. Společně podepsali dohodu o spolupráci. "Jednali také o konkrétních problematických případech mezinárodní justiční spolupráce v oblasti rodinného práva a ministr Blažek požádal Alexandra V. Konovalova o zabezpečení pružnějšího a vstřícnějšího přístupu ruských orgánů," informovalo ministerstvo.

ČTĚTE TAKÉ:

Dalším důležitým bodem jednání v Moskvě bylo vydávání osob k trestnímu stíhání. "Delegace ministerstva ČR vedla také několik jednání se zástupci politického a konzulárního úseku Velvyslanectví ČR v Moskvě. I zde se velká část debat soustředila na extradiční řízení a souvislosti s ruským trestním právem," uvedlo dále ministerstvo.

Téma Torubarov? Nikdy

Blažek nicméně odmítá, že by při jednání s Konovalovem padlo jméno Torubarov. "Nikdy, což je lehce prokazatelné, mluvili jsme spolu vždy jen mezi asi šestnácti očima. Jediné konkrétní téma s ruským kolegou bylo téma Hromádková (únos Anny Hromádkové matkou do Ruska, pozn red.)," řekl Blažek serveru Lidovky.cz. Jaké jsou konkrétní výsledky jednání o extradicích, navíc není jasné. 16. dubna, skoro na den přesně měsíc po návratu z Ruska, pak podepsal vydání Torubarova ke stíhání v Rusku. I přes nedokončené azylové řízení.

Jak informoval server Lidovky.cz, několik českých ministrů v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem (oba TOP 09) se potom byznysmena snažilo vytáhnout přímo z letadla, jenže už bylo pozdě a nakonec v rukou ruských policistů odletěl do Ruska. Rodina má obavy o jeho život. Blažek se teď kvůli osudu podnikatele obrátil právě na Konovalova, jeho dopis však zatím zůstal bez odpovědi.

Alexej Torubarov

Tragické selhání

Kalousek postup rezortu spravedlnosti kritizoval, když ho označil za tragické selhání, Blažek nicméně tvrdí, že žádný konflikt kvůli případu mezi sebou ministři nemají. "S panem Kalouskem jsme si to vyjasnili osobně," napsal serveru Lidovky.cz. "To, že jsme oba vzájemně pochopili své pohledy na kauzu neznamená, že je také společně sdílíme. Podotýkám, že mnohem více jsem kritizoval justici," reagoval Kalousek.

Torubarova v Rusku stíhají kvůli vydírání bývalého důstojníka tajné služby Andreje Čumanova a podvodů, podnikatel však tvrdí, že ho naopak vydíral Čumanov a několik dalších lidí a jeho stíhání je vyrobeno na zakázku. To potvrzují i lidskoprávní organizace a novinář Grigorij Pasko. Ten serveru Lidovky.cz řekl, že kauzu na něj Čumanov a jeho pobočníci ušili, aby se mohli zmocnit jeho majetku.  ČTĚTE VÍCE

Sporné extradice

Server Lidovky.cz sleduje sporné případy vydávání osob.

O osudu bývalé pornoherečky ČTĚTE ZDE.

O hrozícím vydání ruské byznysmanky Taťjany Paraskevičové na Ukrajinu ČTĚTE ZDE.

O sporné extradici Alexeje Torubarova ČTĚTE ZDE.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - MECHANIK (40.-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč