Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vrchní státní zastupitelství řeší uniklé písemnosti z Hlubučkovy kauzy

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek při příchodu na jednání vlády (13. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Vrchní státní zastupitelství začalo prověřovat, jak se dostaly písemnosti z Hlubučkovy a dalších kauz do médií. Oznámil to ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Záznamy policejních odposlechů a další informace začaly kolovat médii po středeční policejní razii na magistrátu a v DPP.
  13:41aktualizováno  18:07

„Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v tzv. kauze Hlubuček,“ uvedl Blažek na twitterovém účtě. Vládu bude podrobněji informovat ve středu.

Ke středeční razii na magistrátu a pražském dopravním podniku vedly více než dva roky trvající sledování několika lidí, telefonů, aut a dvou bytů v centru Prahy. Schůzky v jednom z bytů policie i natáčela.

Na záznamech odposlechů, které unikly na veřejnost, se aktéři oslovují přezdívkami jako „Mišák“ nebo „Slepičák“. Řešili předávání úplatků i extragavantní užívání drog.

V souvislosti s kauzou už padla tři uvalení do vazby. Soud tam v pátek poslal bývalého náměstka pražského primátora Hlubučka nebo zlínského podnikatele Redla. Obvodní soud pro Prahu 9 dospěl u Hlubučka i dalších dvou obviněných k závěru, že by mohli uprchnout nebo ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.

Trojice obviněných, u nichž státní zástupce Borgula navrhl vazbu, čelí stíhání kvůli založení organizované zločinecké skupiny nebo za účast na její činnosti, dále za požádání o úplatek s cílem opatřit si značný prospěch a také za nedovolené nakládání s drogami. V souvislosti s drogami média zmiňovala Redla, který byl podle policejních dokumentů zároveň hlavou skupiny.

Spis vidělo nejméně 80 lidí

Policie spustila zatýkání ve středu dopoledne. Detailní informace ze spisu se na veřejnost dostaly se zpožděním několika hodin. „Příslušné dokumenty mající vztah k zahájení trestního stíhání konkrétních osob, k domovním prohlídkám a dalším procesním úkonům, byly doručeny tentýž den v šest hodin ráno 80 fyzickým a právnickým osobám, včetně jejich právních zástupců,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

„Je zřejmé, že v situacích, kdy je s konkrétními informacemi ze zákonných důvodů seznámeno několik desítek lidí mimo soustavu orgánů činných v trestním řízení, není v ničí moci zajistit, aby se tyto informace následně nestaly veřejnými. Motivace ke zveřejnění takových informací může být pro jednotlivé strany procesu různá, avšak v řadách kriminalistů a vyšetřovatelů se objektivně hledá těžko,“ doplnila Rendlová ve stanovisku policie k úniku informací.

Autor: