Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blažek: Nejsme v NSDAP, vedle Fialy potřebujeme aktivní straníky

Česko

  16:00
OLOMOUC - Bývalý ministr Pavel Blažek loni "postrčil" Petra Fialu na výsluní a učinil z něj hlavní tvář jihomoravské ODS. Nyní se stal Fiala šéfem celé ODS. "Je potřeba znovu probudit členskou základnu," nastiňuje jeden z hlavních úkolů nového vedení ODS Pavel Blažek, muž, který Fialu "spoluvtáhl" do strany.

Petr Fiala (vpravo) s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. foto: MAFRA: Petr Topič

Někteří spolustraníci to považovali za mistrný Blažkův tah, jak se „vyvést“ na vlně nové tváře ODS, jiní ho považují za jednoho z duchovních otců Fialovy politické kariéry.

Lidovky.cz: Je pravda, že jste duchovním otcem novopečeného předsedy ODS?
Určitě jsem nebyl sám, kdo s Petrem Fialou hovořil o těsnější spolupráci s ODS. Oba jsme z jednoho města a známe se docela dlouho. Aniž bychom to plánovali, tak jsme spolu skončili i v jedné vládě. Petr Fiala ale rozhodně není typ člověka, který udělá jen tak něco, aniž by o tom nebyl přesvědčen. Byl jsem jeden z těch, co považovali za vhodné, aby se osobnost jeho formátu s ODS spojila více, než tomu bylo doposud, tedy, aby byl více než nestraník ve vládě Petra Nečase.

Lidovky.cz: Myslíte si, že zvolení Fialy do funkce předsedy ODS pro restart strany stačí?
V žádném případě to nestačí. Nový předseda je od toho, aby ukázal, že ví, kde je místo ODS na politické mapě. Dále pak na své straně musí mít členskou základnu, která s touto vizí bude souhlasit, ale hlavně, která pro to bude ochotná něco udělat.

Lidovky.cz: Co máte na mysli?
Problémem ODS není jen to, že má špatné vedení. Za poslední roky se ve svých aktivitách umrtvila členská základna. V době, kdy jsem vstupoval do ODS já, tak byla situace jiná. Lidé, bez ohledu jestli kandidovali, nebo ne, tak aktivně a dobrovolně vylepovali předvolební plakáty a účastnili se kampaně. Rok od roku se to však měnilo k horšímu.

Lidovky.cz: Co tedy musí po volbě nového vedení následovat?
Je potřeba znovu probudit členskou základnu. To se však nestane tím, že to někdo přikáže, nejsme v NSDAP. Změní se to jen tehdy, když lidé budou cítit smysl své práce. Smysl svého činění totiž v minulosti začali ztrácet. Myslím si, že Petr Fiala je jim schopen tento smysl vrátit.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat