Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blažek: Nejsme v NSDAP, vedle Fialy potřebujeme aktivní straníky

Česko

  16:00
OLOMOUC - Bývalý ministr Pavel Blažek loni "postrčil" Petra Fialu na výsluní a učinil z něj hlavní tvář jihomoravské ODS. Nyní se stal Fiala šéfem celé ODS. "Je potřeba znovu probudit členskou základnu," nastiňuje jeden z hlavních úkolů nového vedení ODS Pavel Blažek, muž, který Fialu "spoluvtáhl" do strany.

Petr Fiala (vpravo) s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. foto: MAFRA: Petr Topič

Někteří spolustraníci to považovali za mistrný Blažkův tah, jak se „vyvést“ na vlně nové tváře ODS, jiní ho považují za jednoho z duchovních otců Fialovy politické kariéry.

Lidovky.cz: Je pravda, že jste duchovním otcem novopečeného předsedy ODS?
Určitě jsem nebyl sám, kdo s Petrem Fialou hovořil o těsnější spolupráci s ODS. Oba jsme z jednoho města a známe se docela dlouho. Aniž bychom to plánovali, tak jsme spolu skončili i v jedné vládě. Petr Fiala ale rozhodně není typ člověka, který udělá jen tak něco, aniž by o tom nebyl přesvědčen. Byl jsem jeden z těch, co považovali za vhodné, aby se osobnost jeho formátu s ODS spojila více, než tomu bylo doposud, tedy, aby byl více než nestraník ve vládě Petra Nečase.

Lidovky.cz: Myslíte si, že zvolení Fialy do funkce předsedy ODS pro restart strany stačí?
V žádném případě to nestačí. Nový předseda je od toho, aby ukázal, že ví, kde je místo ODS na politické mapě. Dále pak na své straně musí mít členskou základnu, která s touto vizí bude souhlasit, ale hlavně, která pro to bude ochotná něco udělat.

Lidovky.cz: Co máte na mysli?
Problémem ODS není jen to, že má špatné vedení. Za poslední roky se ve svých aktivitách umrtvila členská základna. V době, kdy jsem vstupoval do ODS já, tak byla situace jiná. Lidé, bez ohledu jestli kandidovali, nebo ne, tak aktivně a dobrovolně vylepovali předvolební plakáty a účastnili se kampaně. Rok od roku se to však měnilo k horšímu.

Lidovky.cz: Co tedy musí po volbě nového vedení následovat?
Je potřeba znovu probudit členskou základnu. To se však nestane tím, že to někdo přikáže, nejsme v NSDAP. Změní se to jen tehdy, když lidé budou cítit smysl své práce. Smysl svého činění totiž v minulosti začali ztrácet. Myslím si, že Petr Fiala je jim schopen tento smysl vrátit.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat