Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Blažek: Detektiv Komárek byl jen pěšák v cynické hře státních zástupců

Česko

  16:23
PRAHA - Obvinění bývalého detektiva Jiřího Komárka potvrzuje závěry sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývala loňskou policejní reformou. Novinářům to v úterý řekl předseda této komise Pavel Blažek (ODS). Komárka ale považuje jen za „pěšáka“ v kauze a nesouhlasí s tím, že by měl být někdejší policista trestán jako jediný.

Pavel Blažek (vpravo), šéf poslanecké komise, a expolicista Jiří Komárek. foto:  František Vlček, MAFRA

Na obvinění bývalého detektiva protimafiánského útvaru v úterý upozornil Český rozhlas. Komárek podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) porušil zákony tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informaci“. Dopustil se tím porušení povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání.

Detektiv odstartoval konec Nečasovy vlády. Šéf týmu Nagyová teď u policie končí

Před čtyřmi lety odstartoval pád vlády Petra Nečase, když vedl tým vyšetřovatelů v kauze Nagygate. Nyní si ale podle informací LN ze dvou důvěryhodných zdrojů detektiv Marek Foglar podal žádost o odchod do civilu.

Podle justičních „insiderů“ půjde o vážnou personální ztrátu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která nově zastřešuje vyšetřování nejvážnější trestné činnosti v Česku. Foglar v ní řídil sekci organizovaného zločinu. VÍCE ZDE:

„Orgány činné v trestním řízení tímto zcela naplnily závěry vyšetřovací komise. Ta označila postup pana Komárka za neprofesionální a trestněprávní důsledky se do určité míry daly čekat,“ řekl Blažek.

Potrestat je podle Blažka třeba i generály z teplých kanceláří

Z obvinění někdejšího detektiva se ale neraduje. „Uvědomuju si roli pana Komárka v celé té kauze. On v podstatě byl pouhým pěšákem v cynické hře olomouckých státních zástupců, čehož potom mistrně využilo hnutí ANO,“ prohlásil bývalý ministr spravedlnosti za ODS.

Podle něj se nemohou orgány činné v trestním řízení spokojit se stíháním „pěšáků“, ale musí se snažit potrestat „generály“. „Pan Komárek tím, jak se nebál vystoupit veřejně, tak někteří zůstali dál ve svých teplých kancelářích. To jsou ti, kteří to všechno vymysleli. A sedí v nich dál a pan Komárek to má teď všechno odnést. S tím tedy nesouhlasím,“ řekl Blažek.

Sněmovní komise kritizovala olomoucké žalobce, protože v souvislosti s policejní reformou podle poslanců vypustili některé neověřené a nepravdivé informace. Tím podle poslanců aktivně vstoupili do politického života. Komise také míní, že porušovali zákon. Vyzvali proto vládu, aby se zabývala situací na olomouckém vrchním státním zastupitelství.

Kdo chtěl zničit ÚOOZ?

Při policejní reorganizaci vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, do níž se sloučily Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Reorganizace vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO. Sociální demokraté reformu podporovali, zatímco hnutí ANO tvrdilo, že jejím účelem je zničit ÚOOZ.

Kvůli reformě odešli od policie detektivové ÚOOZ Komárek a Robert Šlachta. Šlachta poté začal pracovat na celní správě, Komárek měl podle médií nastoupit na Finanční správu spadající pod ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO).

Autor: