Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie používá praktiky jako v 50. letech, zastal se Blažek Bradáčové

Česko

  15:56
PRAHA - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se v dopisu policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v jejím sporu s protikorupční policií. Bradáčová tvrdí, že na ni policie připravuje kauzu, šéf útvaru to odmítá. Blažek napsal, že mu žalobkyně v této souvislosti oznámila mimořádně závažný fakt. Praktiky policie později přirovnal k 50. letům minulého století.

Pavel Blažek foto: MAFRA - Ondřej Němec

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije.

Blažek se za Bradáčovou plně postavil

Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz.

Do sporu se nyní vložil ministr spravedlnosti, který se obrátil na policejního prezidenta. "Napsal jsem dopis, v němž upozorňuji na mimořádnou závažnost faktu, jejž mi oznámila JUDr. Bradáčová, a plně jsem se za ni postavil. Tato věc se nesmí bagatelizovat," sdělil ministr Blažek.

Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce.

Na tiskové konferenci po schůzi vlády pak uvedl, že v případu jde o to, zda je policie při své činnosti vázána zákony, či nikoliv. "Pokud si policie na jakémkoliv úseku a na jakékoliv úrovni myslí, že se zbaví státního zástupce, který trvá na dodržování zákonů, metodami z roku 1950, tak se musí šeredně mýlit," prohlásil. Bradáčová dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie.

Podnět Bradáčové je "velmi závažný"

Policejní prezident Červíček už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". O podnět Bradáčové se prý však osobně zajímá, protože ho pokládá za velmi závažný. V tiskovém prohlášení stručně potvrdil, že Blažkův dopis obdržel. Ministr ho v něm prý požádal, aby spolupráci policie a pražského vrchního státního zastupitelství "věnoval patřičnou pozornost při respektování platného právního prostředí". Ministerstvo spravedlnosti později zveřejnilo úryvky z Blažkova dopisu.

VÍCE K TÉMATU

"Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co Vám popsala," napsal Červíčkovi ministr, který zdůraznil, že Bradáčová o jeho dopisu neví. Podle něj se urputnost, s jakou vrchní státní zástupkyně trvá na dodržování zákonných postupů, mohla stát něčím, co někteří policejní představitelé vnímají jako překážku v jejich práci.

Opozice na středečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru neúspěšně prosazovala, aby záležitost mezi Bradáčovou a Martincem na příštím květnovém zasedání objasnili v samostatném bodu Blažek a ministr vnitra Jan Kubice. Koaliční většina záměr nepodpořila.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...