Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie používá praktiky jako v 50. letech, zastal se Blažek Bradáčové

Pavel Blažek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Blažek | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se v dopisu policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi zastal vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové v jejím sporu s protikorupční policií. Bradáčová tvrdí, že na ni policie připravuje kauzu, šéf útvaru to odmítá. Blažek napsal, že mu žalobkyně v této souvislosti oznámila mimořádně závažný fakt. Praktiky policie později přirovnal k 50. letům minulého století.

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije.

Blažek se za Bradáčovou plně postavil

Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz.

Do sporu se nyní vložil ministr spravedlnosti, který se obrátil na policejního prezidenta. "Napsal jsem dopis, v němž upozorňuji na mimořádnou závažnost faktu, jejž mi oznámila JUDr. Bradáčová, a plně jsem se za ni postavil. Tato věc se nesmí bagatelizovat," sdělil ministr Blažek.

Lenka Bradáčová v pořadu Otázky Václava Moravce.

Na tiskové konferenci po schůzi vlády pak uvedl, že v případu jde o to, zda je policie při své činnosti vázána zákony, či nikoliv. "Pokud si policie na jakémkoliv úseku a na jakékoliv úrovni myslí, že se zbaví státního zástupce, který trvá na dodržování zákonů, metodami z roku 1950, tak se musí šeredně mýlit," prohlásil. Bradáčová dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie.

Podnět Bradáčové je "velmi závažný"

Policejní prezident Červíček už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". O podnět Bradáčové se prý však osobně zajímá, protože ho pokládá za velmi závažný. V tiskovém prohlášení stručně potvrdil, že Blažkův dopis obdržel. Ministr ho v něm prý požádal, aby spolupráci policie a pražského vrchního státního zastupitelství "věnoval patřičnou pozornost při respektování platného právního prostředí". Ministerstvo spravedlnosti později zveřejnilo úryvky z Blažkova dopisu.

VÍCE K TÉMATU

"Nechci domýšlet, jak někteří policisté jednají s účastníky trestních řízení, pokud si k vrcholné představitelce státního zastupitelství dovolili to, co Vám popsala," napsal Červíčkovi ministr, který zdůraznil, že Bradáčová o jeho dopisu neví. Podle něj se urputnost, s jakou vrchní státní zástupkyně trvá na dodržování zákonných postupů, mohla stát něčím, co někteří policejní představitelé vnímají jako překážku v jejich práci.

Opozice na středečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru neúspěšně prosazovala, aby záležitost mezi Bradáčovou a Martincem na příštím květnovém zasedání objasnili v samostatném bodu Blažek a ministr vnitra Jan Kubice. Koaliční většina záměr nepodpořila.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...