Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ministr Blažek chce kvůli amnestii žalovat hradního právníka Hasenkopfa

Česko

  8:33aktualizováno  15:41
PRAHA - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek zvažuje právní kroky proti poradci Kanceláře prezidenta republiky Pavlu Hasenkopfovi. Ten uvedl, že lednovou amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. Blažek, který takové tvrzení odmítá, to dnes sdělil ČTK.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Hasenkopf vyslovil pochybnosti o tom, že Blažek může mít přehled o práci všech zaměstnanců svého úřadu. Podle premiéra Petra Nečase o autorství amnestie není sporu, neboť se k němu opakovaně přihlásil bývalý prezident Václav Klaus.

Bájná lhavost právníka Hasenkopfa

"Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," uvedl ministr.

Hasenkopf v reakci ČTK řekl, že vyjádření ministra ještě nečetl. Pokud však ministr "tvrdí, že lžu, tak možná by si měl opravdu ověřit, zda skutečně může bezpečně tvrdit, že na jeho ministerstvu to nevzniklo, jestli může ručit za všech, já nevím kolik tam mají zaměstnanců," dodal. "Každý soudný člověk" si již podle Hasenkopfa z jeho slov udělal názor, jak to zhruba bylo.

ROZHOVOR

Nečas po jednání vlády připomněl, že bývalý prezident Klaus se k autorství amnestie opakovaně přihlásil. "To, že teď pan Hasenkopf říká něco jiného, je pro mě otázkou spíše na to, abych řekl, abyste položili tyto dotazy psychologům nebo možná lépe psychiatrům," poznamenal Nečas. Dodal, že Hasenkopf trpí bájnou lhavostí a že hradnímu kancléři Vratislavovi Mynářovi gratuluje k rozhodnutí tohoto úředníka propustit.

Klausova amnestie

Kontroverzní amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených. Pobouření vyvolal zejména tzv. aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Konzultace ohledně amnestie

Hasenkopf, kterého hradní kancléř Mynář před několika dny v deníku Právo označil za jednoho z autorů amnestie, připustil ve středu v rozhovoru pro zpravodajské servery, že první verzi vypracoval sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná. Jeho návrh se podle něj pravděpodobně velmi nelíbil ministerstvu. To ale v tiskové zprávě uvedlo, že žádný Hasenkopfův návrh na úřad nikdy nedorazil. Resort prý nikdo z Hradu nikdy nežádal o jakoukoliv konzultaci ohledně textu amnestie.

Fakt, že na amnestii pracovalo ministerstvo spravedlnosti, ale podle Hasenkopfa potvrzoval její text, který očividně připravoval odborník. "Bylo vidět, že to psal právník, který nemíchá hrušky s jablkama, mělo to štábní kulturu. Potom to někdo - zřejmě už na Hradě - upravil, udělal z abolice článek dva, čímž z toho udělal guláš," uvedl právník.

Podle Blažka se však na textu amnestie nepodílel žádný zaměstnanec ministerstva ani on sám osobně. "O amnestii jsem, na rozdíl od jiných, již od ledna řekl mnoho. Nemám na svých prohlášeních co měnit ani k nim cokoli dodávat. Proč si pan Pavel Hasenkopf frustraci ze ztráty místa na Hradě kompenzuje historkami o ministerstvu spravedlnosti nevím, nikdy jsem ho neviděl a tohoto člověka ani osobně neznám," dodal Blažek.

ČTĚTE TAKÉ:

Jediný dokument, který prý ministerstvo v souvislosti s amnestií Hradu poskytlo, byla tabulka s počty odsouzených a uvedením konkrétní trestné činnosti. "Mé jediné angažmá v amnestii byl říjnový rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který se amnestie týkal jen okrajově a na základě něhož jsem poskytl počty vězňů," uvedl v tiskovém prohlášení Blažek.

Kancléř Mynář v rozhovoru pro Právo za autory amnestie vedle Hasenkopfa označil bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka a exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, oba to však odmítli. Mynář také řekl, že s Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá.

Podle pondělního vyjádření mluvčí prezidenta Hany Burianové chtěl Mynář záležitost řešit v průběhu tohoto týdne. Hasenkopf ČTK řekl, že zatím o žádné připravované schůzce s Mynářem neví. To, že by na Hradě dál pracoval po tom, co se stalo, si prý představit nedovede. Sám však výpověď nepodá.

Prezidenstká amnestie: klíčové momenty

První výtky k podobě amnestie se objevily prakticky záhy po jejím vyhlášení. Ukázalo se totiž, že kvůli prezidentskému zásahu se trestu vyhnou i tuneláři a manažeři, kteří mají na svém kontě miliardovou škodu.

Amnestii kritizovali i čeští byznysmeni v anketě serveru Lidovky.cz.

Kromě byznysmenů se na prezidenta snesla kritika i ze strany odborné veřejnosti.

Prezident Václav Klaus po vyhlášení amnestie pět dní mlčel. Obhajoby se za něj chopil ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl

Vše o amnestii čtěte ZDE.

Autoři: ,