Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Je to katastrofa, hodnotí situaci kolem teplické školy romská matka jednoho z žáků

Česko

  5:00
PRAHA - Policista před školou dohlíží na bezpečnost žáků u přechodu od půl osmé ráno. Dvě minuty po prvním zvonění už odchází směrem ke služebně. Jeho přítomnost jen zdůrazňuje, že si teplická čtvrť Prosetice uvědomuje vážnost kauzy spojené s nenávistí na internetu vůči romským, vietnamským a arabským dětem z první třídy, které se kvůli zveřejněné třídní fotografii staly terčem verbálních útoků na sociálních sítích.

Základní škola Plynárenská v Teplicích. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Do začátku vyučování zbývá necelých 45 minut. Prosetice, zahalené mrazivým oparem, se teprve probouzejí. Ulicí lemovanou supermarketem, kasinem a hernou, což je mimochodem jediné místo široko daleko, kde se dá po ránu zakoupit káva, prochází jen dva zametači a sem tam nějaký člověk mířící na autobusovou zastávku. 

Nepsané pravidlo pro žáky

Rodiče se svými potomky se kolem školy uprostřed sídliště s nevalnou pověstí začínají scházet až o patnáct minut později. Žáci s brašnami na zádech se srocují do hloučku bez rozdílu věku, původu či barvy pleti. Romské, vietnamské i arabské děti si povídají, skáčou na místě, aby se zahřály, a pohotově reagují na přítomnost novinářů.

Atentátníci a plyn jako řešení, píší lidé k fotce žáků z Teplic. Útokům čelí děti i učitelé

„Paní, proč je tam ta paní fotografka? Nám paní učitelka říkala, že si s novináři nemáme povídat,“ poruší žačka prvního stupně základní školy jakési nepsané pravidlo. 

Do teplických Prosetic jsme přijeli, abychom si promluvili s ředitelkou školy a zachytili atmosféru ve škole, která momentálně řeší jednu z nejvážnějších aktuálních kauz spojených s rasistickými útoky.

Tablo v novinách

Kauza přitom začala naprosto nevinnou publikací třídní fotografie prvňáčků v regionálním tisku. Kvůli tomu, že na fotce byly ve velké míře zastoupeny romské, vietnamské či arabské děti, se na internetu objevilo nespočet nenávistných a výhružných zpráv a o případ už se začala zajímat i policie. 

„Třída plná teroristů, tam by sednul granát, rovnou střílet,“ objevilo se například v komentářích na sociálních sítích. Nenávistní lidé ale strašili rodiče a jejich děti i dalšími vzkazy. Namátkou třeba: „Okamuro, vyžeň to už konečně z republiky“ či „Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská.“

Výhrůžné zprávy a komentáře zahltily také ředitelku školy Marcelu Prokůpkovou. Ta s takovou reakcí vůbec nepočítala. „Složení třídy se tak pro letošní rok sešlo. Nikdy by mě ale nenapadlo, že nevinné zveřejnění památečního snímku prvňáčků spustí tak obrovskou negativní kampaň. Nikdy jsem nic podobného nezažila,“ řekla již v minulém týdnu regionální redakci Deníku. 

Během rozhovoru na chodbě prosetické školy Prokůpková rozvedla, že právní kroky, o nichž dříve mluvila, nechává na orgánech činných v trestním řízení. Přesto již zahájila alespoň jeden bezpečnostní krok. „Kontaktovala jsem policii,“ řekla s tím, že městská policie aktuálně vysílá hlídku, která dohlíží na bezpečnost žáků. A to právě kvůli vlně nenávisti na internetu. 

Teplice. Školu hlídají strážníci
Teplice

Žádná další bezpečnostní opatření prý jinak nejsou potřeba. Škola funguje dál podle dosavadních pravidel a běžného řádu. Jediný rozdíl oproti dřívějšku je v tom, že učitelé mluví o kauze s rodiči a ředitelka chystá další informativní schůzky. Chce vysvětlit rodičům i učitelům svůj postoj k věci. 

„Mohlo se to stát kdekoli v republice, kde jsou děti cizinců,“ naráží na to, že téma rasismu a nenávisti vůči některým skupinám obyvatel je celospolečenský problém, nikoli záležitost jen jedné školy.

Vyhrožují dětem z teplické školy likvidací. Ty lidi vlastně chápu, tvrdí zmateně poslankyně SPD

Většina dětí prý o kauze ani neví. Rodiče a učitelé je po vzájemné domluvě před žáky od ní drží co nejdál. Jen k některým z nich něco z internetu či od rodiny prosáklo. „Prej nám někdo chce hodit granát do školy,“ říká nenuceně jeden z žáků, aniž by přestal skákat po jedné noze.

„Myslím ale, že je to blbost. Spíš mi to přijde vtipný,“ krátí si chvíli během čekání, než se otevřou dveře školy před první vyučovací hodinou. „Říkala nám to i paní učitelka. Že ty věci píšou jen nějací blbci na internet a že se nemusíme ničeho bát,“ dodává žák prvního stupně základní školy.

Katastrofa, říká matka

Rodiče dětí oceňují, že ve škole není napjatá atmosféra. Sami jsou ale znepokojeni. „Nechci se k tomu nijak dlouze vyjadřovat. Jen vám povím jedno: je to katastrofa. Katastrofa,“ říká romská matka, která právě odvedla své dítě do školy. Ostatní rodiče se novinářům spíše vyhýbají. Nechtějí kauzu komentovat.

Základní škola Plynárenská v Teplicích.

Ani ve městě nikdo příliš nepociťuje napětí, které doprovází vášnivé debaty na internetu i mezi politiky. „Já asi vím, proč jste přijeli,“ říká reportérce prodavačka v obchodě. „Žiju tady už dvacet let, sedm let dělám v tomhle obchodě a můžu vám říct, že to tu nijak neprožíváme. Každé ráno sem chodí policisté pro koláče, i rodiče dětí z té školy chodí ke mně nakupovat. Ale nic se neděje. To dříve to tu vypadalo jinak. Od doby, co se vystěhovali olašští Romové, je tu klid,“ líčí běžný chod sídliště v Proseticích. Téma soužití s menšinami, zdá se, není v Teplicích ničím neznámým. 

Ani policista stojící ráno u přechodu před školou nemá pocit, že by dohlížel na bezpečnost z nějakého mimořádného důvodu. „Byl jsem na dovolené, dneska jsem tu poprvé. Nic víc vám bohužel nepovím,“ odpovídá stručně.

Trochu odlišného názoru je ale šéfka Salesiánského střediska Štěpána Trochty, který funguje už od roku 1999 jako dům dětí a mládeže. Jiné podobné zařízení, jež by umožnilo dětem trávit čas kvalitně, v Proseticích není. „Hovoříme o tom s dětmi, protože mají strach a celou situaci hodně vnímají. Nechápou třeba, proč někdo jejich sedmiletým kamarádům ze školy vyhrožuje,“ líčí ředitelka centra Vendulka Drobná. 

Ačkoli je v samotné škole podle výpovědi ředitelky klid, kauza doznívá zejména na policii, která se začala zabývat nenávistnými vzkazy na internetu. „My se tím případem na základě podnětu z médií zabýváme a celou záležitost prověřujeme,“ řekl před několika dny mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Útoky na žáky prvního stupně základní školy považuje za nepřijatelné i Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které podle vyjádření na Twitteru „celou věc předalo policii“. Podle mluvčího teplické policie k nim však žádný podnět nedorazil. „Na nás se nikdo neobrátil. Na základě dotazů z médií k tomuhle případu jsme se tím případem začali zabývat,“ dodal Vítek.

Na kauzu reagoval už i ministr školství Stanislav Štěch. „Jsem nesmírně pobouřen vlnou nenávisti, s níž bojuje základní škola v teplických Proseticích. Útoky na malé děti a vzdělávací instituce jsou projevem největší zbabělosti, kterou nemůžeme tolerovat. Školy musí být garantem rovného přístupu ke vzdělání a zasluhují naši podporu,“ napsal na Facebook šéf resortu. K nelibosti ředitelky prosetické školy ale ostatní politici problém spíše přehlížejí.

Jsou však mezi nimi i výjimky, které se staví na stranu útočníků. Zákonodárkyně za SPD Tereza Hyťhová minulý týden v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedla k lidem, kteří píší nenávistné vzkazy: „Chápu je z toho důvodu, že dneska je sociální systém nastavený tak, že se zneužívá dávek právě takovými lidmi, kteří nechodí do práce, nechodí ani řádně do školy“. Její vyjádření vyvolalo řadu negativních reakcí.

Výhrůžky mladé muslimce

Incidenty mířící na nezletilé cizince nejsou ojedinělé. V březnu tohoto roku čelily čtyři desítky škol nátlaku ze strany extremistů. A to kvůli zapojení do programu Edison spočívajícím v tom, že skupina osmi vysokoškolských studentů z různých zemí světa pravidelně přijíždí do České republiky a tráví čas ve zdejších školách.

Představitelé krajně pravicových stran – Národní demokracie a strany Svoboda a síla  – rozeslali tehdy vedení škol výzvu, aby dětem nepodsouvaly islám. Třebaže v minulosti byla tomuto projektu udělena záštita od ministerstva školství.

Podobnému útoku byla v nedávné době vystavena také mladá studentka Eman Ghalebová z Teplic. Náporu výhružných vzkazů čelila coby studentka teplického gymnázia, která odmítla sundavat šátek z hlavy. „Přes všechny potíže, které mě potkaly kvůli mé barvě, šátku či mým názorům, jsem nikdy nebyla tak smutná a otrávená. Tady už nejde ani o šátky, ale vyloženě o barvu pleti a o jméno,“ napsala v reakci na současnou teplickou kauzu na svém facebookovém profilu.