130 let

Bleší závody a záhada zamotaných sluchátek

Česko

Zachrání vás cola před početím? Jak si pochutnat na starých čipsech? I tyto otázky zkoumali vědci ocenění letos Ig Nobelovou cenou.

Na dívčí internátní katolické škole v Portoriku se tradovalo, že je cola výborným spermicidem. Stačí, aby dívka láhev protřepala a zavedla ji na příslušná místa... Gynekoložka Sharee Umpierrová, která školu absolvovala, se později s kolegy rozhodla tento mýtus ověřit. Smíchala vzorky spermií s několika druhy Coca-Coly. V dietní cole spermie do minuty zemřely, v cole bez kofeinu jich 41 procent přežilo. Autoři výzkumu získali cenu za chemii. Dělí se o ni s týmem vědců z Tchaj-wanu. Ten v podobném pokusu došel k závěru, že nápoje Coca-Cola ani konkurenční Pepsi jako spermicid nefungují.

Čipsy u mikrofonu Lidé si pochutnají i na starých a zvlhlých čipsech. Stačí jim k tomu pustit křupavý zvuk. K tomuto závěru došli Ital Massimiliano Zampini z univerzity v Trentu spolu s Charlesem Spencem z Oxfordské univerzity, čerství držitelé ceny za výživu. Dobrovolníci během pokusu jedli staré čipsy před mikrofonem a hodnotili jejich kvalitu. Zvuk, který se ozýval z reproduktorů, byl někdy záměrně pozměněn - buď se zvýšila hlasitost, nebo frekvence křupnutí. V těchto případech dostávaly čipsy lepší hodnocení. Z toho plyne, že si jídlo opravdu vychutnáváme i ostatními smysly, nejen chuťovými pohárky.

Pásovec archeologem Je datování objevů v archeologických nalezištích podle vrstev horniny spolehlivé? ptali se brazilští výzkumníci ze Sao Paula ocenění v oboru archeologie. Odpověď zní jednoznačně: Ne! Může za to pásovec, který se zavrtává do země a při tom s nálezy pohybuje. Astolfo Araújo a José Marcelino označili různě barevnými spreji úlomky nádob a kamení a zahrabali je do mělké jámy. Do ní pak vypustili pásovce. Během několika měsíců nenechal kámen na kameni, střep na střepu. Dokázal pomíchat i vrstvy hornin vzdálené od sebe 20 cm.

Dražší lék - lepší lék Čím dražší placebo pacient dostává, tím lépe účinkuje, zjistili Američani Dan Ariely z Dukeovy univerzity a Rebecca Waberová z MIT. Odnesli si za to Ig Nobelovu cenu za medicínu. Dali 82 dobrovolníkům placebo vydávané za léky na tišení bolesti. Skupina, která dostala prášek s údajnou cenou 2,50 dolaru, vydržela bezbolestně silnější elektrické šoky než lidé, kteří věřili, že snědli prášek za pouhých deset centů. Zkrátka: Čím dražší lék, tím větší účinek od něj pacienti očekávají. Není blecha jako blecha Skáče psí blecha lépe než kočičí? Michel Franc s kolegy z Národní veterinární školy v Toulouse se rozhodli to zjistit. Vysloužili si tak cenu za biologii. Průměrný skok do dálky činil u blech kočičích 19,9 cm, u psích 30,4 cm. Psí blechy excelovaly i ve skoku do výšky. V této disciplíně dosáhly v průměru 15,5 cm (s rekordem 25 cm), jejich kočičí kolegyně jen 13,2 cm.

Ovulace se nezapře Během ovulace dostávají barové tanečnice vyšší spropitné, zjistili psychologové z univerzity v Novém Mexiku. Dostali za to cenu za ekonomii. Geoffrey Miller s kolegy požádali osm striptérek, aby po 60 dní zaznamenávaly, kolik peněz od zákazníků dostanou. Pak vědci nahlédli do jejich menstruačních kalendářů. Zjistili, že v plodných dnech si dámy vydělaly v průměru 335 dolarů, během menstruace 185 dolarů, v ostatních dnech 260 dolarů. Tento efekt se ale projevil jen u žen, které neberou hormonální antikoncepci a jejich menstruace je tudíž přirozená. „Samice většiny savců dávají jasně viditelné signály, že jsou připraveny k páření. Nyní je zřejmé, že podobné signály fungují také u lidí, i když podvědomě,“ říká Miller.

Zamotaná sluchátka Každý delší kus provázku, elektrické kabely, vlasy a dráty sluchátek nevyjímaje, se dřív nebo později zamotá. Tuto krutou pravdu potvrdil výzkum Doriana Raymera a Douglase Smithe z Kalifornské univerzity, zveřejněný v časopise PNAS. Dostali za něj Ig Nobelovu cenu za fyziku. Vědci vložili do krabice různě dlouhé provázky a zatřepali s nimi. Vzniklé uzly pak fotografovali a analyzovali v počítači. Zjistili, že nejkratší provaz, který se zamotá, měří 46 cm. Čím déle se krabicí třese, tím víc uzlů vznikne. Naopak rychlé třepání uzlům nesvědčí.

Nech plevel žít Svévolně ubližovat rostlinám je morálně nepřípustné, uvádí Švýcarský federální etický výbor nehumánní biologie v dokumentu s názvem „Důstojnost živých tvorů s přihlédnutím k rostlinám“. Vysloužil si za to letošní cenu míru. Až příště nestihnete posekat trávník nebo vyplít záhony, máte se na co odvolat: přece nebudete trávě svévolně ubližovat!

Ty parchante!

Letošní cenu za literaturu dostal David Sims z obchodní školy v Londýně. Ig Nobelův výbor ocenil jeho práci nazvanou Ty parchante (You bastard): narativní výzkum zkušeností s urážkami ve firmách.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás