29. srpna 2016 9:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blesk v Plzni vyřadil na 40 minut z provozu tramvaje a trolejbusy

Trolejbusy plzeňského dopravního podniku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trolejbusy plzeňského dopravního podniku. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Úder blesku do měnírny s rozvody elektřiny vyřadil dnes ráno zhruba na 40 minut z provozu tramvaje a trolejbusy v Plzni. Místo tramvají jezdily dočasně náhradní autobusy, kapacitně ale nestačily pobrat cestující. Požár v řídicí stanici měnírny způsobil milionové škody, řekli hasiči a René Vávro z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP).

Blesk udeřil do budovy na Denisově nábřeží v centru Plzně, kde je řídicí centrum měníren pro trolejbusy a tramvaje, kolem 6:15. Následně zhruba na 40 minut vypadlo napájení. „Automatické ovládání měnírny je nyní mimo provoz, obsluha je zajišťována fyzicky,“ řekl Vávro.

Dopravní podniky nasadily místo stojících tramvají autobusy, ty ale v čase, kdy jezdí hodně lidí do práce, nestačily pobrat všechny cestující. Trolejbusy po dobu výpadku jezdily jen ty, které mají alternativní pohon a obejdou se bez elektrického napájení, řekl Vávro.

Podle hasičů při požáru shořela řídicí jednotka trolejí pro Plzeň, škodu předběžně vyčíslili na milion korun. Podle Vávra se rozsah škod teprve zjišťuje a vyčísluje, bude ale zřejmě v milionech korun.

ČTK